Gaz atan polisin kask numarası, Emniyet kaydında yokmuş

Erdal Sarıkaya gaz fişeğiyle gözünü kaybetmişti

Gaz atan polisin kask numarası, Emniyet kaydında yokmuş

İstanbul ’daki Gezi Parkı eylemleri sırasında polisin attığı gaz fişeğiyle gözünü kaybeden Erdal Sarıkaya’nın yaralanmasına ilişkin bilirkişi raporunda, olay yerinde biber gazı silahı (ZET) kullanan iki polisin, savcılığa gönderilen şüpheliler listede yer almadığını ortaya çıkmış, savcılık da bu polislerin kimliklerinin tespit edilip isimlerinin bildirilmesini istedi.

Aylar sonra İstanbul Emniyeti’nden verilen yanıtta, “bilirkişi raporunda belirtilen A-131-1 ve A132 kask numaralarının İstanbul Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü kayıtlarında bulunmadığı” belirtildi.

İsmail Saymaz'ın Radikal'de yer alan haberine göre Sarıkaya’nın yaralandığı 11 - 12 Haziran 2013 gecesine ilişkin kamera görüntülerini inceleyen Ulusal Kriminal Büro, ZET silahı kullanan A-027 ve A-131-1 kask numaralı iki polisin olay yerinde olduklarını fakat İstanbul Emniyeti tarafından savcılığa bildirilen listede yer almadıklarını saptamıştı.

Olaydan bilgisi olan kişinin, “görüntülerde resmi sıfatıyla resmi görülen tek yıldızlı emniyet müdürünün olduğunun düşünüldüğü” vurgulanmıştı.

T-176 kask numaralı polis E.T.’nin, görüntülerde, bu müdürün refakat polisi gibi görüldüğü ve bu nedenle “olaydan sorumlu olan ZET’çileri mutlaka tanıdığı” ifade edilmişti.

Olayın, B-12-063 kask numaralı ‘Robokop’çu M.K.’nin de içinde bulunduğu beş kişilik ZET timi tarafından gerçekleştirilmiş olabileceği vurgulanarak, “Olay yerindeki 4-5 ZET’çinin, kendi ekibinde olması nedeniyle tüm ZET’çileri en iyi ve en yakın bilmesi gereken polisin M.K. olduğu” anlatılmıştı. Raporda, o gece Taksim’de yüzlerce Çevik Kuvvet Şubesi personeli ve buna bağlı onlarca ZET’çinin görev yaptığı ve o günün her saatinde muhtelif yerlerde görüldükleri kaydedilmişti. Ve Sarıkaya’nın 11 Haziran 2013’ü 12 Haziran’a bağlayan gece yarısının tam ortasında yaralandığı belirtilmişti.

Emniyet kaynakları; eksik bilgi verilmesinin nedenini, Gezi Parkı gösterileri döneminde kayıtların sağlıklı tutulmayışına bağlıyor. Ayrıca kimi polis memurlarının açılacak bir davadan korunmak için kask numarasını silmiş ya da değiştirmiş olabileceği belirtiliyor. 

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2015, 08:43
YORUM EKLE
YORUMLAR
dimitri
dimitri - 3 yıl Önce

sucluyu korumaktan mahkemenin mesruiyeti kalkmistir.