Galata Kulesi'nin işletmesi İBB'den alınıyor

Galata Kulesi'nin işletmesi İBB'den alınıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı BELTUR’un işletmesinde bulunan Galata Kulesi’nin işletmesi bakanlığa devredilecek. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, ocak ayında işletme sözleşmesi dolan kulenin İBB’den alınacağını ve yeni ihale açılacağını söyledi.

Galataport’tan başlayıp Atatürk Kültür Merkezi’ne uzanacak Beyoğlu Kültür Yolu Planı kapsamda Galata Meydanı çevresi de kamulaştırılarak büyütülecekti. Bakan Ersoy, kulenin karşısındaki yokuşun da düzenleneceğini belirterek, Beyoğlu Evlendirme Dairesi’nin de altı tiyatro, üstü sinema olacak şekilde yapılacağını açıkladı. Ersoy, “Amacımız Beyoğlu’nun eski günlerine kavuşması, canlanması. Beyoğlu bir kültür patlaması yaşayacak” dedi.

İMAMOĞLU AÇIKLAMA YAPTI: DAVA AÇTIK

Galata Kulesi’nin işletmesiyle ilgili açıklamalara yanıt veren İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise, “Süre dolduğunda, bir önceki İBB yönetimi ile yapılan yazışmalar sonucu, Büyükşehir Belediyesi bir girişimde bulunmamış o zaman diliminde. Ama o süreçte, Kültür ve Turizm Bakanlığı da bir eylemde bulunmamış. Fakat birkaç aydır biz bunu basın yoluyla duyuyoruz. Biz de bu süreçle ilgili hukuki hakkımızı konusunda davamızı açtık. Bu dava ile ilgili savunma verildi. Şimdi o savunmaya istinaden, karşı dava ile ilgili süreci arkadaşlarım hukuki olarak takip ediyorlar.  İstanbul ile ilgili bir karar almak istiyorlarsa, turizme katkı sunacaklarsa, en büyük paydaşları, en doğru yol arkadaşları İBB’dir. Yani bizimle görüşmekten, konuşmaktan kaygı duymasınlar, çekinmesinler. Bizim derdimiz; İstanbul turizmi. İstanbul Turizm Platformu’nu kurarken kendilerini arayıp, davet ettim. Yazılı olarak da davet ettim. Her toplantımıza davet ettik. Katılmamayı tercih edebilirler ama İstanbul’da bir konu ile ilgili karar alacakken, biz bir telefon mesafesindeyi” ifadelerini kullandı.

‘HOŞ BİR YÖNTEM DEĞİL’

Gazete Duvar'da yer alan habere göre İmamoğlu açıklamasının devamında, “İstanbul’da turizm ve kültür ile ilgili istedikleri zaman davet edebilirler, biz misafir edebiliriz, konuşabiliriz. “Bunu alacağız, onu yapacağız” lafları, tarifleri İstanbul için hoş tarifler değil. Bir bakanlığa, bir bakana üslup olarak böyle büyük ve kadim bir kentle ilgili karar alma yöntemi de hoş bir model değil. Biz hukuki mücadelemizi vereceğiz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2020, 21:51

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER