Fukuşima faciasını unutan Erdoğan Japonya ile nükleerde anlaşmayı onayladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Nükleer Güç Santralleri ile ilgili kanunu onayladı

Fukuşima faciasını unutan Erdoğan Japonya ile nükleerde anlaşmayı onayladı
Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada konuya ilişkin “6642 sayılı ‘Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Japonya Hükümeti Arasında Türkiye Cumhuriyetinde Nükleer Güç Santrallerinin ve Nükleer Güç Sanayisinin Geliştirilmesi Alanında İşbirliğine İlişkin Anlaşma ile Türkiye Cumhuriyetinde Nükleer Güç Santrallerinin ve Nükleer Güç Sanayisinin Geliştirilmesine Dair İşbirliği Zaptının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun’ Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından Anayasanın 89’uncu maddesinin birinci fıkrası ile 104’üncü maddesinin ikinci fıkrasının (a) bendi uyarınca yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

FUKUŞİMA'DA NE OLMUŞTU?

Fukuşima Nükleer Santrali kazaları 9.0 büyüklüğündeki 11 Mart günü olan 2011 Tōhoku depremi ve tsunamisi sonrasında meydana geldi. 

170 ile 200 bin kişi tahliye edilmiş santraldeki işçiler aşırı radyasyona maruz kalmıştı. 

11 Nisan 2011 günü Japonya Nükleer Güvenlik Kurumu, Fukuşima Daiçi nükleer santralindeki nükleer sızıntının tehlike derecesini Radyolojik Durum Ölçeği'ne göre 7'ye yani Çernobil reaktör kazasıyla aynı seviyeye çıkarmıştı. Felaket düzeyini en üst seviyeye çıkarma konusundaki nihai kararın ise uluslararası uzmanlardan oluşan bir ekip tarafından daha sonra verilebileceği açıklanmıştı.  

Nükleer Santral kazası 2011'de başladı ve sızıntı hale devam ediyor. 
Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2015, 00:10

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER