FSM'nin tamamı trafiğe açıldı

Yenileme ve bakım çalışmaları tamamlanan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün kapalı şeritleri trafiğe açıldı...

FSM'nin tamamı trafiğe açıldı

İstanbul'da bayram dönüşü korkulan olmadı. İstanbul girişinde her bayram yaşanan trafik çilesi bu kez yaşanmadı. Yenileme ve bakım çalışmaları tamamlanan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün kapalı şeritleri de trafiğe açıldı. Köprülerdeki ücretsiz geçiş uygulaması da saat 17.00'de sona erdi.

Bayram tatilinden dönen İstanbullular gişelerden rahat bir şekilde geçti. TEM otoyolu Çamlıca gişelerinde gece saatlerinde herhangi bir yoğunluk gözlenmedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Mehmet Habib Soluk, köprüdeki son çalışmalara ilişkin incelemelerde bulundu.

Soluk, burada yaptığı açıklamada, köprüde son kontrolleri yaptıklarını, boyama ve işaretlemelerin yeni bittiğini söyledi.

Köprüde, 18 Haziran'da başladıkları bakım çalışmaları sırasında, özellikle ilk günlerde yağmur nedeniyle sıkıntılar yaşandığını ifade eden Soluk, 1970'li yıllarda bir köşe yazarının "İstanbul'da trafiği felç etmek için sokağa bir bardak su dökmek gerektiği" sözünün bugün de geçerli olduğunu, ancak İstanbul'un artan nüfus ve motorlu taşıt sayısı düşünüldüğünde bugün daha iyi durumda olduğunu kaydetti.

Soluk, temeli 29 Mayıs 1985'te atılan, 3 Temmuz 1988'de hizmete giren 1510 metre uzunluğunda iki ayak açıklığı 1090 metre olan köprüde böyle bir bakımın ilk kez yapıldığını anlatarak, "Bu bakımın yapılması şarttı. Zaman zaman basında manşetler görüyoruz, 'Köprü çile oldu' diye. Bu ifadeyi kabul etmiyoruz. Bu, bir çile değildir. İnsanımızın can ve mal emniyeti için yapılmış bir çalışmadır. Bir insan, sağlığıyla ilgili check-up yaptırmaya gittiğinde nasıl ki bu bir çile değilse, bu köprünün de hizmet verebilmesi için bakım yapılması gerekiyordu" diye konuştu.

"BUGÜN İTİBARIYLA TAMAMLANDI"

Çalışmaların normalde 17 Eylül'de tamamlanmasının planlandığını, ancak yüklenici firmayla yapılan bir iftarda, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın tarihin 30 Ağustos'a çekilmesi talimatı verdiğini hatırlatan Soluk, sonrasında da Bakan Yıldırım'ın yeni birtakım önerileri ve yüklenici firmanın 3 vardiya çalışmaya başlamasıyla köprüdeki çalışmaların bugün itibariyle tamamlandığını anlattı.

Bakan Yıldırım'ın çalışmaların daha da erken tamamlanması yönünde talimatları olduğunu, ancak geçen haftaki yağışın bunu engellediğini ifade eden Soluk, "Sadece normal asfalt bakımı değil, 9 kalem iş yapılıyor. Hepsi uyulması gereken teknik hususlar içerdiği için zaman alıyor. Arkadaşlarımızın da giyecek bayramlıkları vardı. Ama onlar da biz de bir bayramlık giymedik, bayramlaşmadık. Sadece burada değil, Türkiye'nin her noktasında insanımızın mal ve can emniyetinin sağlanması ve rahat, lüks, huzur içinde seyahat yapabilmeleri için bütün bölge müdürleri ve personelimizle yollardaydık" diye konuştu. (Cnn Türk)

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2012, 17:30

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER