'Fotoğrafın Kevser Ertürk'e ait olduğunu düşünüyoruz'

PKK'li Kevser Eltürk'e (Ekim Wan) ait olduğu iddia edilen öldürülmüş, çıplak haldeki kadın fotoğrafı sosyal medyada dünden bu yana tartışma konusu oldu

'Fotoğrafın Kevser Ertürk'e ait olduğunu düşünüyoruz'

Varto'da 10 Ağustos'ta yaşamını yitiren PKK'li Kevser Eltürk’e (Ekim Wan) ait olduğu iddia edilen öldürülmüş, çıplak haldeki kadın fotoğrafı sosyal medyada dünden bu yana tartışma konusu oldu. 13 Ağustos’ta Eltürk’ün cenazesini Van’da defneden kadınlar, Eltürk’ün bedeninde işkence izleri olduğunu açıklasa da kamuoyunda pek yer almamış, bu bilgi birkaç haber sitesi ile sınırlı kalmıştı. Ardından sosyal medyaya düşen fotoğrafta başında erkek olduğu anlaşılan üç kişinin beklediği kadın fotoğrafı bu işkence haberini de gündeme yeniden taşıdı. Varto Belediyesi Eş Başkanı Sabite Ekinci, dün akşam Twitter’dan fotoğrafın Kevser Eltürk’e ait olduğu konusunda kendilerine teyitli bir bilginin gelmediğini yazmış, fotoğraf doğrulanamamıştı.

Evrensel'den Faruk Ayyıldız, konuyla ilgili olarak Varto'da bulunan Mezopotamya Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği (MEYA-DER) Varto temsilcisi Hasan Güler, yine Dicle Haber Ajansı (DİHA) Varto Muhabiri Murat Aydın ve Kevser Eltürk'ün ağabeyi Abdullah Eltürk ile görüştü.

‘İKİ FOTOĞRAF UYUŞUYOR’

Mezopotamya Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği (MEYA-DER) Varto temsilcisi Hasan Güler:

“Eltürk’ün ailesi bize ulaştı. ‘Kardeşimiz HPG gerillası, çatışmada yaşamını yitirmiş’ dediler. Ardından cenazenin Malatya’ya yollandığını öğrendik ve aile ile birlikte Malatya’ya gittik. O sıra elimize bir fotoğraf geçmişti. Bir özel harekat polisi, Eltürk’e ait olduğunu düşündüğümüz fotoğrafı ‘karakolu basmaya gelen teröristi öldürdük’ sözleriyle paylaşmış. Dün sosyal medyaya düşen fotoğrafın aynısı. Sol kalçasından vurulduğu belli oluyordu. Adli tıpta Kevser Eltürk’ün ağabeyi ile birlikte cenazeye ben de baktım. Kevser Eltürk’ün boynunda derin bir ip izi vardı. Daha sonra Malatya’dan alarak, Van’a götürdük.”

‘ELTÜRK’E AİT OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ’

"Van'da Eltürk’ün cenazesini yıkayan kadın arkadaşa nasıl yaralandığını ve yaşamını yitirdiğini sordum. Dün sosyal medyaya düşen fotoğraftaki durumu tarif etmişti. Sol kalçasından yara aldığını, kalçanın alt tarafına da mermi girdiğini anlattı. Ayrıca sol bacağının kırıldığını söylemişti. Özel harekatçının attığı fotoğraf da aynısıydı. Bir giyinik, bir de çıplak fotoğraf vardı birebir aynıydı. Fotoğrafın gerillaya ait olduğunu düşünüyoruz."

‘VARTO GİRİŞİNDE ÇEKİLMİŞ’

Dicle Haber Ajansı (DİHA) Varto Muhabiri Murat Aydın:

"Van’da kitlesel bir törenle defnedildi. Sosyal medyaya düşen fotoğraf Kevser Eltürk’e ait. Fotoğraf Varto girişinde çekildi."

"BU BİR VAHŞET"

Kevser Eltürk'ün ağabeyi Abdullah Eltürk:

"Fotoğrafı gördük. O olduğunu düşünüyoruz. Yüz üstü düşmüş, çok benziyor. O olmasa da kabul edilemez bir durum bu. Kan emiciliktir bu, insan öldürüldüğünde işkence yapılamaz. Otospiye gittiğimizde etrafımızda polis çemberi vardı, morga girdiğimde cesetin yüzünü açtım. Yüzüne baktım, fazla bakma fırsatım olmadı. Bu vahşete kimse sessiz kalmamalı, Kürt halkı öldürülünce susulmamalı. Gerillaya işkence yapmak vahşettir. Kabul etmiyoruz. Ayla Akat Ata ile konuştuk, vekaleti verdik. Dava açacağız. Bu fotoğraf bizim olmasa da vahşettir."

Özel harekatçılar tarafından paylaşılan ve Kevser Eltürk'e ait olduğu belirtilen fotoğraf.


Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2015, 15:06
YORUM EKLE
YORUMLAR
devlet baba
devlet baba - 3 yıl Önce

Devleti bolemezsininiz. Bu devlet cezasız bırakmaz sizin gibi PKK ölümmmmm size çok yakin

Apocu
Apocu - 3 yıl Önce

Amed de kurban eti dagitan yasin börü pkk o hale sokmadı mı sizden biri cıkıp dedimi yapmayın?

Yeşim balcı
Yeşim balcı - 3 yıl Önce

Kim olursa olsun ölüye işkence berbat birşey! Öldüğüne üzülmedim..Tüm Pkk'lıların sonu bu.

dimitri
dimitri - 3 yıl Önce

türk ordusunda devsirmeler coktur iskenceci ve pisliktirler

dimitricim
dimitricim @dimitri - 3 yıl Önce

ne oldu anılarınmı var?

HOZAN KÜRDİ
HOZAN KÜRDİ - 3 yıl Önce

öldürülen bir insanin cesedine işkece yapmak barbarlikti yamyamlikti hayvanliktir asla kabul edimez kim olursa olsun. ayni şeyi pkk da yapmiyormu yaptiklarini neden görmek istemiyoruz öldürdükten sonra binadan atmak arabayla üstündengeçmek molotof atip yakmak zilgit çekmek . göze naylon damlatmak. acaba bütün bunlar kimlern yöntemi?...(yorumlarimi yayinlamiyacağinizi bildiğim halde yazdim sadece siz okuyasiniz birde demokratliğinizi ölçmek için)

hivron24
hivron24 - 3 yıl Önce

Hozan kurdi; pkk da aynı şeyi yapmıyor mu derken soylediklerinden herhangi birinin pkk tarafından nerden duydun , gördün veya isittin, bunlarla ilgili bi haber kaynağın varsa veya bize sunacağın herhangi bir haber sitesi varsa Paylaş lütfen , yoksa rivayetlere dayanarak böyle bi zan altına sokma kimseyi lütfen, bu hayvanligi yapanlar bunun için özel eğitilmiş duyguları ve insanlığı unutturulmuş mahlukatlardir insanın düşmanın a bile saygısı olmalı , bu kişinin kendi insanligindan ve ahlakindan gelmelidir , Allah ahlak nasip etsin herkese

Amed
Amed - 3 yıl Önce

Bu dimitri denen kâfir provaksiyon yapıyor. Hepde onun yorumlarını yayinliyorlar. Kardeş kavgasının arasına girme dimitri.

kardeş demek ne güzel
kardeş demek ne güzel @Amed - 3 yıl Önce

yolda birbirne selam veren, kız alıp kız veren bu halkı , pkk pis tuzaklarıyla birbirine düşüremiyecek Allahın izniyle. ben kürt kardeşleriminden böyle oyunlara gelmemesini rica ediyorum. pkk kürtlere hiç hizmet etmemiştir.

...
... - 3 yıl Önce

Hozan kurdi o kadar sacmaliyosun ki bnce biraz dogru haber sitelerine bak. Baskalrindan duydugun uyduruk yazilari da yazma. Binadan asagi atma olayi olmadi vuruldu dogru ama kenarda oldugu icin kendisi dustu hele arabayla ustunden gecmek kabul edilmeyecek bir yalan haber goruntulri bire bir izledim ve senin gibi bir kac arkadasim da sacmaladi.... biraz dusunun derim...

doğru ya
doğru ya @... - 3 yıl Önce

pkk öldürüp ardından ağlıyor. ahh neden öldürdük diye demi? komik olma. düştüğün duruma bak. öldürmekten bahsediyorsun sanki tokat atmış gibi anlatıyorsun. pkk bebek katilidir. bir ordu her zaman hata yapabilir. bu bir devletin ordusudur. zamanında piskopatlardan dolayı yapılan hataları bir millete maledemezsiniz. cezasını çekerler. azıcık insan olun.