Fişleme ve muhbirlikte son nokta: 'Suçlu' yakalatan vatandaşa para ödülü

Resmi Gazete'de yayınlandı, ödül komisyonu kurulacak; yönetmelik, halkı açıkça muhbirliğe teşvik ediyor

Fişleme ve muhbirlikte son nokta: 'Suçlu' yakalatan vatandaşa para ödülü

 ‘Terörle Mücadele Kanunu’ kapsamında yeni bir yönetmelik hazırlandı. Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre, faillerin yakalanmasına yardımcı olanlara para ödülü verilecek.

Diken'in Cihan'dan aktardığı habere göre, kişinin ödülü hak etmesi için aydınlatılmasına yardımcı olunan suçun, ‘3713 sayılı Kanun’ kapsamında bulunması, verilen bilginin, suçun aydınlatılması veya failin belirlenmesine yardımcı olacak niteliği haiz olması gerekiyor.

Yine yönetmeliğe göre ödülün miktarı; sağlanacak bilgi, aydınlatılacak suç veya ihbar edilecek fail dikkate alınarak ödül komisyonu tarafından belirlenecek. Ödül miktarında üst sınır ise 200 bin lira.

Suç failinin terör örgütünde üst düzey yönetici olması veya aydınlatılacak suçun toplumda oluşturduğu infial ve etki de dikkate alınarak ödül komisyonunun önerisi ve İçişleri Bakanı’nın onayıyla miktar 20 katına kadar çıkabilecek.

ÖDÜL İÇİŞLERİ BAKANLIĞI BÜTÇESİNDEN

Bir şahıs, bu yönetmelik kapsamında birden fazla suçun aydınlanmasına veya birden fazla failin yakalanmasına yardımcı olursa, ödül miktarı, aydınlatılmasına yardımcı olduğu her suç ve fail için ayrı ayrı belirlenecek.

Ödül komisyonu ise emniyet işlerinden sorumlu İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı’nın başkanlığında; Emniyet Genel Müdürü’nün belirleyeceği üç üye ve Jandarma Genel Komutanı’nın belirleyeceği üç üye olmak üzere toplam yedi üyeden oluşacak. Ödüllendirmeye ilişkin giderler de İçişleri Bakanlığı’nın bütçesine konulacak ödenekten karşılanacak.

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2015, 09:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sukru
Sukru - 3 yıl Önce

Suçluların yakalanması ve suçların ortaya çıkması sizi neden panikletti sayın çok demokrat site.

cemal kendal
cemal kendal - 3 yıl Önce

eyvahlar olsun, %25'nın mit elemanı olduğu iddia edilen kcklılar bir sene içinde trilyonları vuracaklar anlaşılan. merak etmeyin sizi ihbar eden en yakınınızdaki olacak, işkence altında bile hasmı olan pkklilerin adını vermeyen müslüman kürtleri çok ararsınız.

Gundi
Gundi - 3 yıl Önce

Yayın olarak sizi söyleyeceğim, ama beş para etmezsiniz diye bana para vermezler

xoroso
xoroso @Gundi - 3 yıl Önce

supersin kardeşim çok güldüm )))

şükrü
şükrü - 3 yıl Önce

Cemal kendal sen nerelisin