Fırat Üniversitesi'nde 'öğrencilere Afrin için askerlik dayatması'

Fırat Üniversitesi öğretim üyesi Gündüz’ün öğrencileri zorla askerlik şubesine götürdüğü öne sürüldü

Fırat Üniversitesi'nde 'öğrencilere Afrin için askerlik dayatması'

Fırat Üniversitesi’nde fakülteye askeri kamuflaj giyerek gelen öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Selim Gündüz'ün öğrencileri Afrin operasyonuna destek olmaları için zorla askerlik şubesine götürerek gönüllü askere alma formu doldurttuğu iddia edildi.

Evrensel’den Orhan Kurul’un haberine göre, Fırat Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesinde 22 Şubat Perşembe günü derse askeri kamuflajla gelen Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Selim Gündüz, öğrencilerden biri aracılığıyla sabah dersi olan bütün sınıflarda “Afrin harekatında savaşan askerlerimize, TSK’ye destek amacıyla, moral ziyareti yapacağız” diyerek öğrencileri dersten çıkarıp askerlik şubesine götürdü.

Askerlik şubesinde öğrencilere daha önce söylenmemesine rağmen gönüllü askere alma formları doldurtuldu. Yaşanan duruma öğrencilerden tepki gösterenler oldu.

Evrensel’in ulaşmaya çalıştığı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Selim Gündüz telefonları açmadığı ifade ediliyor.

Fakülteden bir öğrenci yaşananları şöyle anlattı:

“Sabah ders başladıktan yaklaşık 10 dakika sonra bir öğrenci arkadaşımız geldi ve "Afrin’de savaşan askerlerimize moral olsun diye Elazığ askerlik şubesine gidileceğini" söyledi. Bizim fakültedeki akademisyenlerden biri askeri kamuflajlı bir ceket giymişti. Bizi bir otobüsle askerlik şubesine götürdü. Orada işin aslı ortaya çıktı. Meğer biz gönüllü askerlik yapmak ve Afrin’e gitmek istiyormuşuz da hoca da bizi götürmüş gibi bir durum oldu. Daha sonra bize form doldurttular. Meselenin iç yüzünü öğrenenler -buna ben de dahil-, formu doldurmak istemedik başta ama olacakları göze alamadığımız için doldurmak zorunda kaldık.”

‘BİZİ PROPAGANDA MALZEMESİ OLARAK KULLANMAK İSTİYORLAR’

İsminin açıklanmasını istemeyen başka bir öğrenci ise “AKP bunu yaparak bizi propaganda malzemesi olarak kullanmak istiyor. Bu harekatın bu kadar uzun sürmesinin sebebi de iktidarlarını yalnızca savaşla ayakta tutacaklarını bilmeleri. Harekatın başlangıcında ben de destekliyordum ama şu an olayı tamamen AKP’nin seçim çalışması olarak görüyorum. Harekatın başlarında savaşı desteklememin sebebi CHP, MHP ve AKP’nin tek vücut olup savaşın gerekli olduğunu söylemeleri. Fakat şu an o kurulmuş olan ulusal cephenin tek sorunu Kürtlerle. Bunu çok açık görüyorum. Neredeyse her gün kadın cinayetleri oluyor, işsizlikten insanlar kendilerini yakıyor ama AKP’ye göre ülkenin tek sorunu Afrin” diye konuştu. 

DAHA ÖNCE DE MEKTUP YAZMALARI İSTENMİŞ

Öte yandan Fırat Üniversitesinde yaşanan bu durum ilk olmadığı öne sürülüyor.

İddialara göre, geçen haftalarda da Teknoloji Fakültesinde "Afrin’de savaşan askerlere destek olma" amacıyla öğrencilerden Afrin adresli mektuplar yazması istenmiş, mektup yazmayı reddeden öğrenciler ise hedef haline getirilerek sınıflarda teşhir edilmiş.

Kaynak: Evrensel

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2018, 09:10

Tıkla, Demokrat Haber’e Şimdi Destek Ol >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER