Fincancı: Yüksekova’da bağımsız heyet inceleme yapmalı

"Kimyasal iddiasının sözlü olarak yalanlanması hiçbir anlam ifade etmiyor"

Fincancı: Yüksekova’da bağımsız heyet inceleme yapmalı

Yüksekova’daki kimyasal iddialarının aksi somut olarak kanıtlanmadığı sürece sorumluluğun devlete ait olacağını söyleyen TİHV Genel Başkanı Adli Tıp Uzmanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Yüksekova’ya gitmek üzere acilen bağımsız bir inceleme heyetinin oluşturulması gerektiğini vurguladı.

Sokağa çıkma yasağının 8'inci gününe girdiği Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde kimyasal kullanıldığı iddialarına karşı Yüksekova için bağımsız inceleme heyeti oluşturulması için çağrı yapıldı.

Kentte bulunan HDP heyetinden Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan, kimyasal iddialarının netlik kazanabilmesi için acilen bağımsız bir inceleme heyetinin kente gelmesi talebinde bulundu.

Dün akşam saatlerinden bu yana ısrarla aramalarına rağmen ne valiye ne de kaymakama ulaşamadıklarını söyleyen Zeydan, "Bağımsız kuruluşlar, bizim de içinde olduğumuz sivil toplum kuruluşları bölgeye gidip incelemelerde bulunarak, ve yine varsa oradaki cenazeleri alarak otopsi işlemlerine dahil edilmeli. Ancak bu şekilde mahallelerde ne yapıldığı açığa kavuşur" dedi.

HAKKARİ VALİLİĞİ MANİPULE EDİYOR

Valiliği kimyasal iddialarını manipüle etmeye çalıştığını iddia eden Zeydan, Türkiye ve Kürdistan'da bulunan siyasi partiler, sivil toplum kuruşları ve demokrasi örgütlerine çağrı yaparak, "Herkesin Yüksekova’ya gelmesi gerekir. Burada yaşananlar ancak böyle gün yüzüne çıkacaktır tüm çıplaklığıyla. Artık insanların can güvenliği kalmamıştır" ifadelerini kullandı.

‘BAĞIMSIZ HEYET İNCELEME YAPMALI’

Geçtiğimiz haftalarda Cizre'ye de giderek incelemelerde bulunan Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Genel Başkanı Adli Tıp Uzmanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ise, Minnesota Protokolü'ne işaret ederek, devletin Yüksekova ile ilgili acilen etkili bir soruşturma yapması gerektiğini söyledi.

Yüksekova’da kimyasal iddialarının aksi devlet tarafından somut olarak kanıtlanmadığı sürece iddialarla ilgili doğrudan sorumluluk altında olduğunu vurgulayan Fincancı, "Şu anda elimizde etkili bir soruşturma yapıldı mı, ayrıntılı bir otopsi işlemi gerçekleştirildi mi, olay yeri incelendi mi? Bununla ilgili bir veri yok. Bu nedenle bu iddialar için acilen bağımsız bir komisyon kurulması gerekiyor. Devletin bağımsız inceleme heyetlerinin orada inceleme yapmasına olanak sağlaması gerekiyor" dedi.

'AKSİ YAPILMADIĞI SÜRECE SORUMLU DEVLETTİR'

Hakkari Valiliği'nin Yüksekova ile ilgili açıklamalarına da değinen Fincancı, "Kimyasal iddiasının sözlü olarak yalanlanması hiçbir anlam ifade etmiyor. Bu yalanlamayı somut delillerle desteklerlerse güvenilirliği olacaktır. Bu anlamda sözlü yalanlama hak temelli araştırmalar açısından gerekçe ve gerçek olarak kabul edilemez. Önümüze somut deliller sunulana kadar, bu iddia aydınlatılmadığı sürece devlet sorumludur" ifadelerini kullandı.

(Kaynak: DİHA)

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2016, 15:33

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER