Financial Times’ın Cizre izlenimleri: “Şimdi PKK’ye, tarihte hiç olmadığı kadar katılım var”

Financial Times gazetesi, Cizre'den izlenimlerini aktardığı "Türkiye'nin baskısı gençleri PKK'ye itiyor" başlıklı haberinde, devlet güvenlik güçlerinin operasyonlarıyla PKK'ye katılanların arttığı iddiasına yer veriyor

Financial Times’ın Cizre izlenimleri: “Şimdi PKK’ye, tarihte hiç olmadığı kadar katılım var”
Financial Times gazetesi muhabiri Piotr Zalewski’nin, Aralık ayından bu yana devam eden çatışmalar nedeniyle yaklaşık 100.000 kişinin terk ettiği ve çatışmaların sona ermesiyle dönmeye başladığı Cizre izlenimleri şöyle:

“Aylar süren silahlı çatışmaların ardından Cizre’de hayat yavaş yavaş normale dönüyor. Esnaf, delik deşik kepenklerini açmaya başladı. Bir fırıncı çatışmalarda camları paramparça olan pencerelerini değiştirmiş, yeniden taze ekmek yapmaya başlamış.
(…)
“Analistler, hükümetin özellikle Cizre gibi yerlerde yaptıklarının, birçok genci giderek radikalleşen bir ayaklanmanın kollarına sürüklediğini söylüyor.

Diyarbakır’daki Dicle Toplumsal Araştırmalar Merkezi Bakanı Mehmet Kaya, ‘Kürtler PKK’ye kızgın ama devlete daha çok kızıyorlar. Bölgede yeni bir barış süreci için umut yok, nefret var. Şimdi PKK’ye, daha önce tarihte hiç olmadığı kadar çok katılım var’ diyor.”

Gazete, Diyarbakır’da düzenlenen bombalı saldırıda polislerin hayatını kaybettiğini de aktardığı haberine Uluslararası Kriz Grubu’nun rakamlarıyla devam ediyor:

“Düşünce kuruluşu Uluslararası Kriz Grubu’na göre, hükümetin Güneydoğu’da operasyonlara başladığı zamandan bu yana, en az 253’ü sivil, 376’sı güvenlik güçleri mensubu 1000’den fazla kişi hayatını kaybetti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Pazartesi günkü açıklamasında, 22 Temmuz’dan bu yana Türkiye ve Kuzey Irak’taki askeri operasyonlarda ‘5000’den fazla PKK’linin ‘öldürüldüğünü, yaralandığını veya yakalandığını’ söyledi.”

“Cizre’nin bir kısmı hala şiddet olaylarından belini doğrultamadı. Şehrin batısındaki Cudi’de bütün mahalle, ters dönen arabalar, enkaz tümsekleri, top ateşinden paramparça olmuş binaların bulunduğu bir mezarlığa dönüşmüş.”

Haberde, operasyonların sonlarında Türkiyeli yetkililerin ‘Cizre’nin temizlendiği’ yönünde açıklamalar yaptığı ve medyaya telefonla bağlanan Mehmet Tunç’un da ölenler arasında olduğu hatırlatılıyor.

“BAKANLIK VE VALİ’DEN YANIT YOK”

Tunç’la ilgili olarak “Onun ve diğerlerinin ölümüne ilişkin kesin ayrıntılar hala bilinmiyor” deniyor. Financial Times’ın haberi şu satırlarla sonlandırılıyor:

“Türkiye İçişleri Bakanı, bodrum operasyonlarıyla ilgili yazılı sorulara yanıt vermedi. Vali röportaj talebini reddetti. Türk ordusu, Cizre’deki operasyonlarda 666 militanın öldürüldüğünü söyledi ama sivil ölümlerine ilişkin bilgi vermedi.

“Ay başında ordu, sokağa çıkma yasaklarıyla beraber 3 yerde daha, Nusaybin, Şırnak ve Yüksekova’da da operasyon başlattı. 4 aya yakın süredir bir kısmı ayakta kalan Diyarbakır’da yıkımını ölçüsü bilinmiyor. Polis, çatışmalardan etkilenen çoğu bölgeye erişime engel oluyor.”

“Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu, şehri merkezini ‘mimari yapısına zarar vermeyecek şekilde’ yeniden inşa etme sözü verdi.”

(Kaynak: BBC Türkçe)Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2016, 07:50
YORUM EKLE