Financial Times muhabiri Cizre'den yazdı: Öfkeli Kürt gençleri artık taşa değil, silaha sarılıyor

Gazetenin muhabiri Piotr Zalewski Cizre'deki izlenimlerini aktardı

Financial Times muhabiri Cizre'den yazdı: Öfkeli Kürt gençleri artık taşa değil, silaha sarılıyor

Financial Times'tan Piotr Zalewski imzalı "Türkiye'deki öfkeli genç Kürtler silaha sarılıyor" başlıklı haberde, 'Türkiye'nin güneydoğusunda, hükümete öfkeli Kürt gençlerin bir zamanlar polise taş atarken bugün silahlandığı' belirtiliyor.

BBC Türkçe servisinin aktardığına göre, haberde, "çatışmaların yeniden başlamasıyla Türkiye'nin güneydoğusunda doğrudan PKK üyesi olmayan bazı gençlerin silahlandığı ve eylemler gerçekleştirdiği" bildiriliyor.

Silahlanan gençlerle de görüşen Financial Times muhabiri, haberde özetle şu ifadelere yer veriyor:

"Yüzünün üzerine yünden kar maskesi çekmiş bölge yerlisi bir genç, Rıdvan, otomatik tüfeğini alıp devriyeye çıkmaya hazırlanırken 'PKK'ye katılmaya ihtiyacımız yok, çünkü PKK halktır' diyor.

"Makineli tüfeklerle silahlanmış, ilk gençliklerinin sonlarında ya da 20'lerinin başlarındaki altı arkadaşı onu takip ediyor. İçlerinden biri roketatar taşıyor (Onların ve Rıdvan'ın adı haberde değiştirildi). Ekibin bazı üyeleri kendileriyle ilgili YDG-H'yi (Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi) işaret ediyor. Diğerleri buna bağlı gözükmüyor. Bir tanesi, 'Bizi nasıl istiyorsan öyle adlandır' diyor ve ekliyor: 'Bizimle PKK arasında fark yok'.

'BİZE SİLAHLARIMIZI BIRAKTIRABİLECEK TEK KİŞİ APO'DUR'

Haberde Suruç saldırısı ardından Ceylanpınar'da iki polise yönelik saldırıyı takiben, hükümetin PKK'ye yönelik hava operasyonlarına başladığı hatırlatılıyor.

Haber daha sonra özetle şöyle devam ediyor:

"Kargaşa Cizre'ye, Temmuz ayının sonunda, 23 yaşındaki Abdullah Özdal'ın sokak eylemlerinde silahla vurulmasıyla ulaştı. Birkaç gün sonra başka bir genç, 17 yaşındaki Hasan Nerse, polis tarafından öldürüldü. Bölge sakinleri ve de Halkların Demokratik Partisi (HDP) onun, elleri kelepçelendikten sonra yakın mesafeden vurulduğunu iddia ediyor.

"Tutuklamalar olacağı tahminiyle militanlar, polis araçlarının mahallelerine girmesini engellemek için Cizre çapında barikatlar kurdu, hendekler kazdı, birçok yola mayın döşedi. Bir polis iki hafta önce burada, PKK'nin bir roket saldırısında öldürüldü. Bir sivil, militanların yol kenarına döşediği bombanın, arabasının altında patlaması sonucu öldü.

"Silahlı gruplar Cizre'nin büyük bölümünü ve güneydoğudaki birçok başka ilçeyi kontrol ediyor gibi görünüyor. Bu gruplar sokaklarda devriye geziyor, barikat kuruyor ve düzenli saldırılar gerçekleştiriyor.

"Yerel gazeteci Cihan Ölmez, 'Birkaç yıl önce bu çocuklar polise taş ve molotof kokteyli atıyordu ve bazıları hapse girdi. Şimdi silahları var' diyor.

"Cizre'deki militanlar PKK'nin Kuzey Irak'taki liderliğinden emir aldıklarını reddediyor. Silaha sarılma kararının kendilerine ait olduğunda ısrar ediyorlar. Temmuz ayındaki genel seçimlerde Cizre'de yüzde 92 oranında oy alan, ulusal çaptaysa yüzde 13 oranında oy kazanan HDP'nin de aralarında bulunduğu kendi politikacılarının ateşkes çağrılarına da çok az tahammülleri var.

"Başka bir genç militan, Hewal, PKK'nin tutuklu lideri Abdullah Öcalan'ı işaret ederek, 'Bırakalım barış için çağrı yapsınlar, ama bize silahlarımızı bıraktırabilecek tek kişi Apo'dur' diyor."'ŞİMDİ SAVAŞ TAM BURADA'

Haberin sonunda "Suriye'nin kuzeyinde IŞİD'le savaşan YPG'nin PKK'nin bir kolu olduğu" belirtildikten sonra tekrar bir gencin sözlerine yer veriliyor:

"Dağlara da gitmedik, Suriye'ye de gitmedik çünkü bunun gelmekte olduğunu tahmin ettik' diyor Rıdvan ve ekliyor: 'Şimdi savaş tam burada."

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2015, 14:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
halk
halk - 3 yıl Önce

sayın site teröriste militan demeyin.artık mağdur olan bir kürt halkı yok.o silah sıkanlar terör için yapıyorlar bunu.mağdurluğa kalırsa başka insanlar onlardan daha mağdur.bırakın bu küflenmiş şablon kelimeleri.özgürlüğün yolu uyuyan gencecik insanları ensesinden vurmaktan geçmez.

zurna
zurna @halk - 3 yıl Önce

helal kardeşim. 10 numara 5 yıldız yorum

sıradan genç mi
sıradan genç mi - 3 yıl Önce

demekrat habermiş. düpe düz taraflı yayın yapıyorsunuz. eline silah alanda onlara yataklık yapanda geberir bu böyle biline.. bekleyin ve görün...

zurna
zurna @sıradan genç mi - 3 yıl Önce

eline silah alanın o silahı götüne sokana kadar devam edecek bu.

dimitri
dimitri - 3 yıl Önce

sehirde evler bile bombalaniyosa kimin mesruiyeti oldugu tartisilir halkin ne istedigi belli niye bu zorbalik

zurna
zurna @dimitri - 3 yıl Önce

lan sana küfür etmek istemiyorum. adam değilsin o kadar.

Gercek ahlak?
Gercek ahlak? - 3 yıl Önce

2013 newrozda silahları bırakın dediğinde çok mu dinlediniz önder apo'yu? Bu silahlar iki günde mi taşındı evlere,iki günde mi herkes milis oldu? Devlet her ne kadar kandırmaya,oyalamaya çalışsa da bu süre içinde kürtlerde hiç boş durmadılar ve en az devlet ahlakında süreci götürdüler...

noktahat
noktahat - 3 yıl Önce

Sayın halk kadını öldürüp vucudunu teşhir etmekten mi geçer,;yok saymaktan mı. Orantusiz guc kullanıp oldurmekten mi gecer?

zurna
zurna @noktahat - 3 yıl Önce

lan yolda giden suçsuz kadına ateş edersiniz siz fistanlı şerefsizleri savunma burda

APO
APO - 3 yıl Önce

nice kürt gencleri kimyasal gazla öldürüldü silahsiz genclerin kulak burun lari kesilip agizlarina konarak aillelerine yollandi . Bunlari unutmadi Kürtler

Zurna ha
Zurna ha - 3 yıl Önce

Lan asil oruspu cocugu olan sensin it erif Bi bak once devlet doguda millete ne zulum yapiyor sen neyi savunuyorsun bence sen bi git Anana sor kensin sende 1 babanin kani yok bir suru var