Final Newrozu için Cizre'ye giden heyet durduruldu

HDP, DBP, DTK eş başkanları ile HDK eş sözcülerinin de aralarında bulunduğu heyet Cizre’ye 20 km kala durduruldu

Final Newrozu için Cizre'ye giden heyet durduruldu
Final Newrozu'nun düzenleneceği Cizre'ye gelmek üzere yola çıkan HDP, DBP, DTK eş başkanları ile HDK eş sözcülerinin de aralarında bulunduğu heyet, İdil'e 20 kilometre uzaklıktaki Basiprîn köyü girişinde durduruldu. Şırnak Valiliği'nin kararı gerekçe gösterilerek geçişe izin verilmiyor.

Cizre'de bugün düzenlenmesi planlanan final Newrozu için Diyarbakır'dan yola çıkan heyet, Şırnak'ın İdil ilçesine 20 kilometre uzaklıktaki Basiprîn köyü önünde durduruldu. Aralarında HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, DTK Eş Başkanları Hatip Dicle ve Selma Irmak, HDK Eş Sözcüleri Gülistan Koçyiğit ve Ertuğrul Kürkçü, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk, HDP milletvekillerininde bulunduğu heyetin önü, polis ve askerler tarafından kesildi.

Heyetin bekleyişi sürüyor.

DEMİRTAŞ: BİZ HANCI SİZ YOLCUSUNUZ

Cizre Newrozu'na katılmalarının engellenmesine tepki gösteren HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, "Bizim Botan halkı ile buluşmamızı nereye kadar engelleyeceksiniz. Biz hancı siz yolcusunuz. Sizin gibi ne yöneticiler, JİTEM ağababalarınız gelip geçti buradan ama halk halen dimdik ayakta" dedi.

Demirtaş, hükümetin yaşamı cehenneme çevirdiğini belirterek, "Burada kardeşçe barış içinde yaşamak mümkünken faşizan bir anlayışla halkı korkutmaya çalışmak yaşamı cehenneme çevirdiler. Her birimiz bu toprakları bir birimize cennet yapmaya çalışırken bunun gibi yöneticiler terör estiriyorlar. Biz Cizre'de, Silopi'de, Hezex'te (İdil), Nusaybin'de dayanışma içindeyiz. Milletvekillerimiz günlerdir buradadır. Sağolsun DBP'li belediyeler büyük bir destek sunuyor. Buraları yeniden ayağa kaldırmak için hummalı bir çalışma yürütüyoruz. Halk büyük bir gayret ortaya koyuyorlar" dedi.

Engellemeye tepki gösteren Demirtaş, "Bugün ziyaretimizi engellemiş olabilirler, ama merak ediyorum ne kadar bizim Botan halkı ile buluşmamızı engelleyecekler, nereye kadar engelleyecekler? Biz hancı onlar yolcudur. Çok yönetimler bakanlar geldiler. JİTEM ağababalarınız buradan çok gelip geçti ama halk hala buradadır ve dimdik ayaktadır. Bunun mücadelesini halkımızla sürdüreceğiz" diye konuştu.

(Kaynak: DİHA / Evrensel - Meltem Akyol)
Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2016, 12:00

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER