Feyzioğlu'ndan 'tek tip kıyafet' açıklaması

Feyzioğlu, tek tip kıyafet uygulamasını eleştirerek, uygulamanın doğru olmadığını söyledi

Feyzioğlu'ndan 'tek tip kıyafet' açıklaması

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, cezaevlerinde tek tip kıyafet uygulaması getirilmesi için yürütülen çalışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Adalet Bakanlığı tarafından bir süredir yürütülen tek tip elbise çalışmalarını eleştiren Feyzioğlu, "Mahkeme salonuna uygunsuz bir kıyafetle gelinmesi durumunda, mahkeme başkanı verir talimatı; çıkarttırır o kıyafeti. Yeni bir düzenleme yapılmasını gerektiren bir durum yok ortada" dedi.

Feyzioğlu, "Haddini bilmezin biri, duruşmaya üzerinde 'Hero' yani 'kahraman' yazan bir t-shirt ile gelmiş. Bu densizliğin bir yaptırımı var zaten mevcut kanunda. Mahkeme başkanı verir talimatı, çıkarttırır o kıyafeti. Yenisini giydirtir, giyinmezse de salondan atar. Yeni bir kanun yapılmasını gerektiren, daha önce hiç görülmemiş bir durum yok ortada" açıklamasında bulundu.

Söz konusu uygulamanın, FETÖ'ye uluslararası alanda destek kazandıracağını da ileri süren TBB Başkanı Feyzioğlu, şöyle devam etti:

"Sorun, suçlu olup olmadıkları ortaya çıkarılsın diye yargılanan kişilere, yani sanıklara peşinen suçlu muamelesi yapılıyor görüntüsü verecek tek tip elbise ya da tulum giydirilme uygulamasına geçiliyor olmasından bile daha vahim. Sorunun büyüğü, devletin en üst makamının bu kararı "müjdelerken", yargılanan kişilerin peşinen suçlu olarak görüldüğü anlamına gelecek cümleler kurması. Gerçek suçluları da toplumun gözünde zaman içinde mağdur sınıfına sokar. Tabiri mazur görün, at izi it izine karışır. Sap ile saman birbirinden ayrılamaz. Yargı elinden gelenin en iyisini yapsa bile, kimseyi doğru yaptığına inandıramaz. Türk Milleti hak etmiyor bu yanlışlıkları"

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2017, 13:21

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER