'FETÖ'den tutuklanan Yarbay: Darbeyi Gülen istedi

Yarbay A.K., ismini vermediği bir orgeneralin de darbe girişimi içerisinde olduğunu söyledi

'FETÖ'den tutuklanan Yarbay: Darbeyi Gülen istedi

15 Temmuz darbe girişimi soruşturması kapsamında tutuklanan Yarbay A.K. ifadesinde Fethullah Gülen yapılanmasına ilişkin önemli itiraflarda bulundu.

Asuman Aranca'nın Sözcü’deki haberine göre, Yarbay A.K. ifadesinde bir cemaat abisinin kendisine “Gülen YAŞ toplantısının yapılmasını istemiyor, 3 bin subayın ihraç edilmesini engellemek için darbe istiyor” dediğini iddia etti.

Savcılık ifadesinde Fethullah Gülen yapılanması üyesi olduğunu kabul eden, Yarbay A.K. Gülen’le ile 2 kez görüştüğünü ifade etti.

MİT Müşterek İstihbarat Koordinasyon Merkezi'nde görevli Jandarma Yarbay A.K., ismini vermediği bir orgeneralin de darbe girişimi içerisinde olduğunu söyledi.

Yarbay A.K. ifadesi şöyle:

'MADDİ DURUMUMUZ KÖTÜYDÜ' 

Cemaatle orta 3. sınıfta tanıştım. Dershaneye gidecek maddi durumumuz olmadığından cemaat evlerinde ağabeyler ile ders çalıştım. Onların tavsiyesiyle askeri lise sınavına girip Maltepe Askeri Lisesi'ne kayıt oldum. 1989'da Kara Harp Okulu'na (KHO) başladım. Son sınıfta şu an MİT TIR'ları davasından tutuklu Albay Özkan Çokay'ın da arasında olduğu kişilerle, o dönemdeki abinin evinde tanıştık.

'KOD ADIMI GÜLEN BELİRLEDİ' 

Gülen ile yüz yüze iki kez görüştüm. İlk görüşmem 1985'te İstanbul Anadolu yakasındaki bir yurt binasının en üst katındaydı. Vaaz verdi. Yüzümüze bakarak, tek tek kod isimlerimizi verdi. Bana “Baki” kodunu verdi. İkinci görüşmemizde bire bir görüşme yapmadık. Geceyi yurtta geçirdik. Sabah kalktığımızda Gülen imam olarak sabah namazını kıldırdı.

CEMAAT DEVLETİ ELE GEÇİRECEKTİ

(…) Temmuz 2014'te MİT'te konuşlu Müşterek İstihbarat Koordinasyon Merkezi'nde görevlendirildim. Temmuz 2016'ya kadar da burada görev yaptım. 15 Temmuz olaylarından yaklaşık 1 hafta önce, (…) isimli bir yarbay, beni arayıp görüşmek istediğini söyledi. Tandoğan'da buluştuk. Bir binaya girdik, içeride 35 yaşlarında biri oturuyordu. Bana 17-25 olayları sonrası cemaatin yaşadığı sıkıntıları anlattı ve Ağustos YAŞ toplantısında 3 bin askerin ihraç edileceğini, Gülen'in YAŞ toplantısını istemediğini, gidişata dur deme zamanı geldiğini, darbe yaparak cemaat mensubu subayların TSK ve devlet yönetimini ele geçireceklerini söyledi.

'KOMUTANLAR İKNA EDİLECEK' 

Darbeyi Gülen'in istediğini belirtti. Jandarma imamı olduğunu düşündüğüm bu şahıs, TSK'daki FETÖ subaylarının atılması konusunda ‘Son kalemiz de elimizden gitmesin' dedi. Şahsa, darbeyi TSK'nın mı, yoksa cemaatin mi yapacağını sordum. Bir orgeneralin işin içinde olduğunu, Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının darbe başladıktan sonra ikna edileceğini söyledi. ‘Var mısın' diye sordu. Cemaatle bağım olduğundan kabul ettim.

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2016, 01:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER