Fatih Altaylı: Öcalan'la konuşmuşum, HDP’li ile mi konuşmayacağım

'Habertürk’ün yayın politikasını ben belirlemiyorum'

Fatih Altaylı: Öcalan'la konuşmuşum, HDP’li ile mi konuşmayacağım

Habertürk gazetesi yazarı Fatih Altaylı, HDP'lilere HaberTürk ekranında yer verilmemesine ilişkin, daha önce Abdullah Öcalan ile de röportaj yaptığı hatırlatarak, "HDP’li ile mi konuşmayacağım ancak Habertürk’ün yayın politikasını ben belirlemiyorum" ifadesini kullandı. 

Altaylı, 'HDP meselesi' başlığıyla yayımlanan yazısında "Zannedersin, tüm ekranlarda her gece sabaha kadar HDP’liler konuşuyor, anlatıyor da bir Habertürk ekranı kendilerine kapalı. 'HDP’yi konuşuyoruz, HDP’liler niye yok?' sorusuna Didem Arslan Yılmaz’ın verdiği 'Biz özel sektörüz' yanıtı zaten yeterince manasızdı. Bir de üzerine Veyis Ateş ile Mehmet Akif Ersoy’un “Terörle aralarına mesafe koymadıkları için onları konuk etmiyoruz” sözleri gelince sanki HDP’lilere sansür uygulayan tek Kanal Habertürk’müş gibi bir hava yaratıldı." düşüncesini dile getirdi. 

Altaylı Yahu bu insanları hiç kimse ekrana çıkarmıyor, sadece Habertürk değil!Ayrıca ben yayın organlarının ideolojik tavır alabileceklerine inanırım hep. Mesele A Haber sadece HDP’lileri değil CHP’lileri de çıkarmıyor ekrana. Kılıçdaroğlu’na da yer vermiyor.Vermez vermez.

Kendi bilecekleri iş. Bazen de partilerin temsilcileri bazı kanallara çıkmıyorlar. O da onların bileceği iş. Bana göre bunların tamamı basın özgürlüğü kapsamındadır.Ama kendini merkezde, herkese eşit mesafede, tarafsız olarak gören bir yayın organı iseniz, böyle kısıtlamalarınız olmaz. Olmamalıdır." görüşünü savundu. 

Altaylı, "Şimdi haliyle ve haklı olarak okurlar bana da soruyor, 'Veyis Ateş gibi düşündüğün için mi HDP’lileri ekrana çıkarmıyorsun!' Hayır efendim. Veyis Ateş gibi düşünmüyorum. Ben daha eski bir gazetecilik geleneğine mensubum. Böyle düşünmem, düşünemem.Böyle düşünmediğimi anlayın diye de onların bu açıklamaları yaptığı gün ben Öcalan’la röportaj yaptığımı yazdım. Ama kanalın da 'korkudan' bu röportajı yayınlamadığını da ekleyerek. Korku derken 'Yasa' korkusuydu. Ortada geniş bir Terörle Mücadele Yasası vardı ve istediğin tarafından çekerek, her şeyi suç haline getirebiliyordu 'güç sahipleri.'
O gün o röportajı yayınlasaydı Kanal D muhtemelen yayın durdurma, kapatma gibi cezalar alacaktı.
Muhtemelen ben de!" değerlendirmesinde bulundu. 

Altaylı yazısında şunları kaydetti:

Şimdi de HDP’lilere ekranlar kapalı. Ben gazetecinin ucunda kamu yararı, toplumun bilgilendirilmesi gibi yararlar var ise şeytanla bile görüşebileceğini düşünürüm hep.Sakın HDP’yi şeytanla özdeşleştirmeye çalıştığımı da düşünmeyin.Ben HDP’nin Türkiye’de AK Parti’den sonra en iyi organize olmuş parti olduğunu düşündüm hep.Ama PKK’nın askeri vesayetinden kurtulamayan bir parti olarak gördüm.

Bana kalsa ben HDP’li konuk da alırım. Konuğunuz ile aynı fikirde olmanız gerekmiyor ki!
Her görüşten konuk alıyorum. Oradan niye almayayım.

Dediğim gibi Öcalan’la konuşmuşum, HDP’li ile mi konuşmayacağım. Ancak Habertürk’ün yayın politikasını ben belirlemiyorum. Buranın bir yönetimi var.

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2020, 13:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER