Fahrettin Koca'ya yapılan aşı, Çin aşısı değil miydi?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, akşam saatlerinde Bilim Kurulu üyeleriyle beraber korona virüs aşısı oldu.

Fahrettin Koca'ya yapılan aşı, Çin aşısı değil miydi?

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nun Çinli Sinovac'ın ürettiği CoronaVac aşısına acil kullanım onayı vermesinin ardından, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Koronavirüs Bilim Kurulu üyeleri canlı yayında aşı oldular.

Prof. Dr. Cem Baykal çok konuşulacak bir iddia ortaya attı.

Prof. Dr. Cem Baykal Twitter hesabında, Koca'ya yapılan aşı ile ilgili şu iddialarda bulundu:

"Bu aşı hazır enjektör olarak geldiyse sağlık bakanlığı niye enjektör ihalesi yaptı, yok flakonda geldiyse bu yapılan ne? Evet buyurun bekliyorum yanıtı... Aldığımız aşı bu şekildeyse bakana yapılan ne? Yer miyiz biz bunu?

Bakanlık şöyle bir tablo paylaştı sağlık kurumlarıyla, buna göre aşı tek kullanımlık flakonda ama enjektörsüz. Yani alıştığımız hazır enjektör şeklinde değil (mi?) Eski usul bir flakondan birden çok hastaya değişik enjektörlerle çekerek yapılacak mı? Neyse eğer aşı bize de gelirse anında olacağım için video olarak flakondan koluma paylaşırım ama aşı olacak kişi için özel karekodlu olacak dediğine göre her kutuda bir kişilik doz var. O zaman niye enjektörlü değil de flakondan enjektöre çekme derdi var? Hayır bir de aşının her iki dozu da aynı pandemik aşı ile uygulanmalıdır diyor, ya ikinci bir çeşit aldınız da karışmasın mı diyorsunuz?"

Öte yandan Prof. Dr. Cem Baykal daha sonra sosyal medya hesabından bir açıklamada daha bulunarak, "Beni yanıltan bakanlık dahil herkesin paylaştığı fotoların tek kullanımlık enjektör şeklinde olmasıymış. Düzeltelim ki yalan yanlış şüphe oluşturmuş olmayalım" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER