Fahrettin Koca: Aşıların teslimatı birkaç gün içinde yapılacak

Koca, Hacettepe Üniversitesi'nin düzenlediği Uluslararası Katılımlı Ortak Aşı Sempozyumu’nda konuştu

Fahrettin Koca: Aşıların teslimatı birkaç gün içinde yapılacak

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Hacettepe Üniversitesi'nin düzenlediği Uluslararası Katılımlı Ortak Aşı Sempozyumu’na video konferansla katıldı.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Koca, koruyucu hekimliğin önemine değindi.

Koca, “13 antijenle en geniş bağışıklama programını uygulayan ülkeler arasındayız. Yıllık 1 milyon 200 bin civarında çocuğun doğduğu ve nüfus büyüklüğüne göre aşılama başarısı en yüksek olan ülkelerin başında gelmekteyiz. Pandemi mücadelesine kilitlendiğimiz bu yıl içinde dahi yüzde 98’lere varan başarı grafiğimizi koruyoruz” dedi.

Koronavirüs (Covid-19) salgının birinci basamak sağlık hizmetlerinin önemini gösterdiğini belirten Koca, “24 binden fazla birimde aile hekimi ve aile sağlığı çalışanı ile vatandaşlarımızın sağlığını korumak ve geliştirmek için hizmet veriyoruz. Pandemi sürecinde hasta ve temaslı takibinde güçlü birinci basamak sağlık hizmetlerimizin önemi daha iyi anlaşılmıştır” diye konuştu.

Koronavirüse karşı güvenli ve etkisi kanıtlanmış, Türkiye şartlarında en kolay ve en yaygın uygulanabilen aşılardan başlayarak alternatif aşıları temin etmek için yoğun bir gayret gösterdiklerini ifade eden Fahrettin Koca, konuşmasını şöyle sürdürdü:

AŞILARIN TESLİMATI BİRKAÇ GÜN İÇİNDE YAPILACAK

Geldiğimiz noktada, bugüne kadar çocukluğumuzdan beri yapageldiğimiz inaktif virüs aşısının temini konusunda sözleşmemizi imzaladığımızı kamuoyu ile paylaştım. Önümüzdeki birkaç gün içinde teslimatının yapılacağını umuyorum.

AŞININ MENŞEİ DEĞİL GÜVENİLİRLİĞİ İLE İLGİLENİYORUZ

Bilimsel dayanaktan yoksun tartışmalardan uzak kalarak gerek bilim adamlarımız gerek Bakanlığımız, aşının menşei ile değil, güvenirliği ve etkililiği ile ilgilenmektedir. Bu yüzden atılacak somut adımları kullanacağımız aşıların kısa ve uzun dönem güvenirliği ile etkisi belirleyecektir.

TÜRKİYE'DE 16 AŞI ÇALIŞMASI YÜRÜTÜLÜYOR

Aşı çalışmalarında Türkiye, birçok gelişmiş ülke gibi kaynaklarını seferber etmiş durumdadır. Bugün ülkemizde Covid-19’a karşı 16 ayrı aşı çalışması yürütülmektedir. Yerli aşı adaylarımız içinde “inaktif”, “mRNA”, “vektör” ve "virüse benzer parçacık" aşıları bulunuyor.

NİSANDA İLK AŞIMIZIN FAZ 3 AŞAMASINA GEÇEBİLİRİZ

Üniversitelerimiz ve yetkin merkezlerimiz tarafından yürütülen aşı geliştirme çalışmalarında 3 aşımız klinik aşamaya gelmiş, Kayseri Erciyes Üniversitesi ekibi tarafından üretilen aşı ise Faz-1 çalışmalarını tamamlamak üzeredir. Diğer aşı adaylarımız için de araştırma ürünü GMP sahibi tesislerde üretim safhasındadır. Çalışmalar olumlu sonuç verirse Nisan ayında ilk aşımızın Faz 3 ve yaygın uygulama aşamasına geçebilmeyi umuyoruz.

EN ERKEN DÖNEMDE AŞI SAĞLAMA GAYRETİNDEYİZ

Kendi çalışmalarımız tamamlanıncaya kadar, vatandaşımıza en erken dönemde aşı sağlama gayretindeyiz. Hem inaktif aşılar hem de mRNA aşıları için görüşmelerimiz devam ediyor. Belki şimdilik çiçek aşısının başarısına ulaşarak bu virüsü eradike edemeyebiliriz, difteri aşısının etkisi gibi yeni yetişen hekimlerimizin hiç görmediği bir hastalık haline getiremeyebiliriz, kızamık aşısı gibi vakaları parmakla sayılabilir, komplikasyonlarını hiç görmediğimiz hale getiremeyebiliriz.

AŞI İLE BU HASTALIKTAN DA KURTULACAĞIZ

Ancak biz aşıların gücüne inanıyoruz; bilimsel çerçevede araştırmaların ortaya koyduğu sonuçlara itibar ediyoruz. Biz aşı ile bu hastalıktan da kurtulacağımıza inanıyoruz. Bilim çerçevesinde uygun yöntem ve çabayla insan ömrünün uzadığını, doğan her bebeğin hayata daha sağlıklı başladığını ve ortaya çıkan her yeni hastalıkla baş edebileceğimizi biliyoruz. 

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2020, 21:55

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER