Fabrikalara grev kararı asılacak

EMİS’le Birleşik Metal-İş arasında süren TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamadı. Pazartesi günü EMİS üyesi fabrikalarda grev kararı asılacak

Fabrikalara grev kararı asılacak

Elektromekanik Metal İşverenleri Sendikası’nın (EMİS) örgütlü olduğu fabrikaların patronlarıyla, Birleşik Metal-İş Sendikası arasında süren sözleşme görüşmeleri tıkandı. 2 bini aşkın işçiyi ilgilendiren sözleşme görüşmelerinde patronların düşük zam dayatmasından vazgeçmemesi nedeniyle, işçiler pazartesi günü fabrikalarına grev kararı asacak.

EMİS sözleşmesinin geldiği noktayı değerlendirmek üzere dün sendika genel merkez binasında işyeri temsilcilerinin katılımıyla toplantı düzenlendi. EMİS’le yapılan son görüşmeyle ilgili bilgi verilen toplantıda, EMİS’e bağlı Schneider’in Manisa fabrikası için ilk altı ay yüzde 14, diğer fabrikaları için yüzde 12, diğer altı aylar için enflasyon oranında artış teklif edildiği, General Elektrik ve ABB için ise ilk altı ay yüzde ve 6 ikinci altı ay için yüzde 5 önerildiği aktarıldı. Sosyal haklar için ise yüzde 14.5 teklif edildiği belirtildi.

Patronların teklifi sendika yöneticileri ve işçiler tarafından kabul edilmezken, grev kararlarının pazartesi günü fabrikalara asılması kararlaştırıldı. Grev tarihine ilişkin de tartışmanın yapıldığı toplantıda, greve tüm fabrikaların birlikte çıkması kararı alındı. 
 

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER