F Tipi'nde mahpusun hücresine 'Gezi düzenlemesi'

Tekirdağ F Tipi'nde Ali Gülmez'in tutulduğu tek kişilik hücrede yetiştirdiği yeşillikler 'Ali Gülmez'in Gezi Parkı'nı düzenleyelim' diyerek söküldü...

F Tipi'nde mahpusun hücresine 'Gezi düzenlemesi'

Tekirdağ 1 Nolu F Tipi cezaevinde mahpuslara yönelik işkence ve kötü muamele iddialarıyla gündeme gelen ikinci müdür H.A.A., tutuklu Ali Gülmez'in tutulduğu tek kişilik hücrede yetiştirdiği yeşillikleri "Ali Gülmez'in Gezi Parkı'nı düzenleyelim" diyerek söktü. Bu keyfi uygulamaya tepki gösteren Gülmez'e ise disiplin cezası verildi.

Birgün gazetesinden Zeynep Kuray'ın haberine göre, Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi'nde müebbet cezası alan Ali Gülmez’in tutulduğu tek kişilik hücrede yetiştirdiği yeşillikler, “Ali Gülmez’in Gezi Parkı 'nı düzenleyelim” denilerek söküldü. Bu keyfi uygulamaya tepki gösteren Gülmez’e ise disiplin cezası verildi.

Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi'nde ikinci müdür olarak görevde bulunan H.A.A., 27 Mayıs 2013 tarihinde infaz koruma eşliğinde, Ali Gülmez’in kaldığı tek kişilik hücreye arama bahanesiyle girdi. Gülmez’in yetiştirdiği yeşilliklere bakan A., gardiyanlara dönerek, “Ali Gülmez’in Gezi Parkı'nı düzenleyelim” diyerek yeşillikleri söktü. Buna kapılara vurarak ve slogan atarak tepki gösteren Gülmez’e ise aynı gün cezaevi disiplin kurulu tarafından, “1 aylık ziyaret kabulünden men” cezası verildi. İdare soruşturmayı yürütürken usul kurallarına uymadığı gerekçesiyle Tekirdağ İnfaz Hakimliği tarafından bahsi geçen disiplin kurulu cezasının iptaline karar verildi.

Uzun süredir A bloktan C bloka geçmek isteyen Gülmez’in bu talebi de, “Sakıncalı” denilerek reddedildi. İdarenin zaten tek kişilik hücrede kalan Gülmez’in dilekçelerine verdiği cevapta öne sürülen, “sakıncalı” durum ise şöyle açıklandı: “Hükümlü/tutuklu durumu, sınıflandırılma durumu, yaş , cinsiyet, yargılanma süreci, suç ceza süreleri, suçun niteliği, suçun niceliği, sosyoekonomik ve kültürel yapı, ilgi ve yetenekleri, sağlık , eğitim, akrabalık, ziyaretçi durumları da göz önüne bulundurulması zorunluluğu dikkate alınmış, kişi ve kurum güvenliği açısından hükümlü Ali Gülmez’in değişiklik taleplerinin reddine...."

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2013, 02:14

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER