'Ezidilerin geri dönüşü için can ve mal güvenliği sağlanmalı'

HDP Mardin Milletvekili Erol Dora, Ezidi halkının sorunlarına ilişkin Meclis'te basın toplantısı düzenledi

'Ezidilerin geri dönüşü için can ve mal güvenliği sağlanmalı'

HDP Mardin Milletvekili Erol Dora, "Ezidi yurttaşlarımızın uğradıkları haksızlıklara son verilmesi için tüm sorumlulara çağrı yapıyoruz" dedi.

Erol Dora, Ezidi halkının sorunlarına ilişkin Meclis'te basın toplantısı düzenledi. Dora, Ezidilerin Türkiye, Gürcistan, İran ve Ermenistan'ın bulunduğu coğrafyalarda yaşamakta olduğu ve dini inançlarından kaynaklı yüzyıllardır zulüm gördüklerini belirtti.

‘40 YIL ÖNCESİNDE 80 BİN EZİDİ TÜRKİYE’DE YAŞIYORDU’

Ezidilerin, Osmanlı döneminden beri maruz kaldıkları asimilasyon politikalarının Cumhuriyet tarihi boyunca da devam ettiğini ifade eden Dora, "Ezidilerin inançları yok sayılmış, toprakları ellerinden alınmaya çalışılarak tarım ve hayvancılık olan tek geçim kaynakları yok edilmiştir" diye konuştu.

Dora, Şengal katliamından sonra Türkiye'ye sığınan binlerce Ezidinin dışında, 40 yıl öncesinde 80 bin civarında olan Ezidi nüfusunun bugün itibariyle yaklaşık 400 kişinin altında olduğunu dile getirdi.

'TOPRAK GASPININ SON ÖRNEĞİ NUSAYBİN’DE YAŞANIYOR’

Ezidilere karşı yapılan arazi gaspları ve tehditlerin son örneğinin Nusaybin'e bağlı Çilesiz (Mezre) köyünde yaşandığını kaydeden Dora, şunları belirtti:

"Çilesiz köye komşu olan Söğütlü köyü, Seyar mezrasının korucu olan sakinleri son zamanlarda Ezidi yurttaşlarımızın yaşadığı Çilesiz köyüne ait bir kısım arazileri tehditlerle zorla sürmeye ve dolayısıyla gasp etmeye çalışmaktadırlar. Çilesiz Köylülerin tapulu olan bu arazileri korucular, devletin kendilerine verdiği köy koruculuğu yetkilerini de kullanarak haksız bir şekilde tehdit ve hakaret ederek ellerinden almak istiyorlar." Dora, olayın yetkililere intikal etmesine rağmen, sorumlular hakkında hiç bir işlem yapılmadığını da ekledi.

Hükümet yetkililerinin bir çok yerde Anadolu'da yaşayan gayrimüslimlere dönün çağrısı yaptığına dikkat çeken Dora, "Ezidiler de gayrimüslimler ve ülkenin kadim yerli bir halkıdırlar. Bu çağrı aynı zamanda onlara da yapılmıştır. Ancak bu belirtmiş olduğumuz durumlar çerçevesinde nasıl geri dönecekler? Bu nedenle Hükümet bu konuda gereken politikaları üretmesi ve vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini biran önce sağlamalıdır" dedi.

Dora, Ezidi yurttaşlara uğradıkları haksızlıklara son verilmesi için tüm sorumlulara çağrı yaptığını belirtti. (DİHA)

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2015, 18:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
memocan
memocan - 4 yıl Önce

Sn.dora cok hakli bir meseleyi meclis icinde bir basin toplantisilen dile getirmesinden dolayi.once demokrat haber calisankarina ve sonra kendisine sukrankarimi sunuyorum.ancak boyle sesimizi duyura biliriz..bende ezidi dinen mensup biri olarak.artik devletin korucular aracilen ellerini yakamizdandusursunler...ne isid ne de benzer teror orgutleri ezidileri susturamazlar.hic bir dine bir irka karsi herhangi bir seyimiz olmamistir olmazda.butun turkiye cumhuriyetinde yasayan diger halklar gibi dinimizi yasadigimiz yorelerde serbestce yasamak isteriz.benim dedem koreya gazisidir baban kibrisda savasa katilmistir.diger atalarimiz cumhuriyetin belirli tarihlarinda savaslara katilmiskardir.askerligimizi her vatandas gibi yapmissizdir vergilerimizi vermisisdir.neden halen bizleri ezidi oldugumuzdan dolayi katilediyorlar..sucumuz nedir.en cok da geri ve yobazlasmis kurd agalarindan cekmisizdir.onlara canimizi malimizi siper etik daha haken bizleri ocu gibi dinsiz gibi katili helal olarak gormektedirler...ey demokratlar dosyalistlar vatandaslar artik bu ayrima kayrima bir dur deyin bizlerde sizler gibi insaniz tanrimiz birdir kulturlerimiz birdir orf ve adatlerimiz birdir dillerimiz aynidir.neden halen fermanlarimizin fetvakarini veriyorsunuz..Allah askina xweda askina...yeter deyin...hepinize selam ve saygilarimi sunuyorum..