Etyen Mahçupyan'dan AKP'ye: Bu kadar korkmak iyi değil

Mahçupyan 'ittifak yasası'nı yazdı

Etyen Mahçupyan'dan AKP'ye: Bu kadar korkmak iyi değil

Bir dönem eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun danışmanlığını da yapan Etyen Mahçupyan, "Bu kadar korkmak iyi değil" başlıklı yazısında, "AK Parti muhafazakâr kesimden başka bir adayın önerilmeme, önerildiği takdirde ilk turu geçme ve ikinci olacak adayın da söz konusu muhafazakâr adayın yolunu açma ihtimalinden çekiniyor" dedi.

Mahçupyan, Doğan Medya Grubu'nun satılmasını da "Bu arada da Aydın Doğan Hürriyet grubunu satıyor. Doğrusu bu kadar ‘tedbircilik’ hiç de iyi bir emare değil" sözleriyle değerlendirdi.

Etyen Mahçupyan'ın bugünkü yazısının bir bölümü şöyle:

‘İttifak Yasası’nın getirdiği, oy pusulasının teke indirgenmesi, sandık kurulu başkanlarının merkezi atama ile yapılması, sandık kurulu mührü taşımayan oy pusulaları ve zarflarının geçerli sayılması, seçmen talebiyle kolluk güçlerinin çağrılması gibi ‘yenilikler’ akla hiç de hoş hatıralar getirmiyor.

Cumhurbaşkanı adaylarının belirlenmesinde yirmi parlamenterin teklif hakkının kaldırılması da, AK Parti’nin bu meclisten tedirginliğini ortaya koyuyor. Aslında bu hakkı diğer parti milletvekillerinin kullanması halinde oylar bölüneceği için AK Parti adayının kazanması daha kolay olurdu. İkinci tura kalan adayın çekilmesini zorlaştırmak ise tabii ki CHP adayının istifa etmesini engellemeye yönelik.

Kısacası AK Parti muhafazakâr kesimden başka bir adayın önerilmeme, önerildiği takdirde ilk turu geçme ve ikinci olacak adayın da söz konusu muhafazakâr adayın yolunu açma ihtimalinden çekiniyor. 

Bu arada da Aydın Doğan Hürriyet grubunu satıyor. Doğrusu bu kadar ‘tedbircilik’ hiç de iyi bir emare değil...

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2018, 20:38

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER