Etyen Mahçupyan: Abdullah Öcalan rehber ve lider

Başbakanlık Başdanışmanı Etyen Mahçupyan, Abdullah Öcalan için "İdeolojik olarak gerçekten bir rehber ve lider" ifadesini kullandı

Etyen Mahçupyan: Abdullah Öcalan rehber ve lider

Başbakanlık Başdanışmanı Etyen Mahçupyan, çözüm süreci, Alevi açılımı ve yolsuzluk iddialarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Mahçupyan, PKK lidei Abdullah Öcalan'la ilgili ''İdeolojik olarak gerçekten bir rehber ve lider. Abdullah Öcalan’a bir şey verilmesine gerek yok, o alıyor zaten. Kendisini karizmatik hale getiriyor'' dedi.

NTV canlı yayında soruları cevaplayan Etyen Mahçupyan'ın konuşması şöyle: 

BAŞBAKAN BİR KAÇ AY DAHA İSTİŞARE YAPABİLİR

Çalıştaylar Alevilere bir şey getirmedi ama Sünni dünyanın psikolojisini etkiledi. Alevilere hakların verilmesi konusunda Sünnilerin bakışını değiştirdi. Başbakan Davutoğlu birkaç ay daha istişare yapabilir. Çıkacak karar hükümetin Aleviler için aldığı karar olmayacak, Alevilerle birlikte aldığı karar olacak.

ÇÖZÜM SÜRECİ

İki tarafında da problemleri oldu. Hükümet PKK’nın nasıl davranacağını bilemedi ve kendisi de kısa vadeli taktiksel zarar görmekten kaçındı.
PKK ile ilgili ‘ben ne olacağım’ sorunu var. Son dönemde bu sorun öne çıkıyor.

ÖCALAN İDEOLOJİK OLARAK BİR REHBER VE LİDER

Abdullah Öcalan hakkındaki algının bu kadar kısa sürede değiştiği nadir insanlardan birisi. 10 sene önce neler deniyordu şimdi neler deniyor.
Abdullah Öcalan’ın kendisi hakkında kaygısı olduğunu düşünmüyorum. İdeolojik olarak gerçekten bir rehber ve lider.
Öcalan’ın çok geniş bir prestij alanı var oluştu. Bunu tabi ki kendisi de yarattı. Onun çok fazla kaybedeceği bir şey olmayabilir.

ÖCALAN SORUNU ÇÖZERSE TARİHE GEÇECEK

Öcalan’a ne verileceğini çok somut küçük detaylarla ölçüyor insanlar. O dünya çapında bir problemin taşıyıcısı, lideri ve bu sorunu çözerse tarihe geçecek bir insan. Abdullah Öcalan’a bir şey verilmesine gerek yok, o alıyor zaten. Kendisini karizmatik hale getiriyor.
Kandil’de kendisine savaşçı diyen insanların bile belki de hayatlarının yüzde 20’sini savaşarak geçirdiğini görürsünüz. Orada da başka bir ortam var. Ve o hayat bölgeye geri gelecek.

Seçimlere girecekler ve olabildiğince çok milletvekili ve belediye başkanlığı kazanmak isteyecekler. Her birine HDP’den çok sayıda talip var.
Kandil'dekiler gelip de onlar da belediye başkanı olmak istediklerinde bu nasıl olacak. Kürt dünyasının içinde yaşananlar şu ana kadar hiç konuşulmuyor. Herkes kendisinin makbul durumda olduğunu düşünerek hayal ediyor geleceği.

PKK’nın bir hükümranlığı var. Barış geldiğinde bu devam edebilecek mi? Normal hayata adapte olmak demek birden bire bir balonun sönmesi gibi olabilir ve bu bazı sıkıntılara da yol açabilir. Statüyü söylediğiniz an kendi toplumunuzla karşı karşıya geleceksiniz. 

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2014, 11:58

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER