Ethem Sarısülük'ü vuran polise atama: 'Koruma' oldu

Ahmet Şahbaz'ı vuran polisin Urfa'ya atandığı öğrenildi...

Ethem Sarısülük'ü vuran polise atama: 'Koruma' oldu

Gezi Parkı eylemlerine destek amacıyla Ankara’da yapılan gösteride Ethem Sarısülük kafasına isabet eden polis kurşunuyla hayatını kaybetmişti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı , Ethem’i vuran polis memuru Ahmet Şahbaz hakkında “meşru savunmada sınırın aşılması suretiyle öldürme suçundan” dava açmıştı. Davaya bakan mahkeme olan Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi , ilk duruşma tarihi olarak 23 Eylül 2013 günü belirledi. Mahkeme daha sonra sanık polis memuru Ahmet Şahbaz’ın duruşmada hazır edilmesi için İlçe Emniyet Müdürlüğüne 5 Eylül 2013 günü talimat yazdı.

GELMEZSE TUTUKLANACAKMIŞ

Radikal'den Mesut Hasan Benli'nin haberine göre, mahkeme yazdığı talimatta duruşma saatinde polis memurunun hazır edilmesi isteyerek “Suçun vasfı gereği duruşmada bulunma zorunluluğu olduğu, duruşmada hazır bulunmadığı takdirde hakkında tutuklama (yakalama) kararı çıkartılacaktır” dedi.

URFA’YA ATANMIŞ

Mahkemenin bu yazısına İlçe Emniyet Müdürlüğü de 10 Eylül 2013 günü yanıt verdi. Mahkemeye gönderilen yanıtta “Şahısla ilgili yapılan araştırmada şahsın geçici görev ile Koruma Şube Müdürlüğü Şanlıurfa ilinde çalıştığı tespit edilmiştir” denildi. Böylece, sanık Ahmet Şahbaz’ın bilenen aksine ilk duruşma öncesinde “geçici görev ile Şanlıurfa’ya atandığı” anlaşılmış oldu.

KİMİ KİMDEN KORUYACAK?

Sarısülük ailesinin avukatlarından Eylem Hakverdi Radikal’e yaptığı açıklamada “İşlediği cinayetten sonra şüpheli polisin Koruma Şube Müdürlüğü’nde görevlendirilmesi bizce çok anlamlıdır. İşlediği cinayetten sonra koruma altına alındığı hepimizin malumu idi. Ancak emniyet teşkilatının şüpheli polis memuruna bu derece güvenip itimat ettiğini bir çoğumuz tahmin bile edemezdik. Şüpheli polis memurunun öylesine güvenmişler ki birilerinin korumalığını yapabileceğini dahi göstermek istemişler. Şanlıurfa’ da yaşayan bir vatandaş eğer bir koruma talep ederse şansına bu katil polis denk gelebilir. Kimi kime emanet edecekler?” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2013, 15:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER