Ethem Sancak: Erdoğan, 'S-400'leri almıyorum, vazgeçtim' derse beni karşısında bulur

Sancak, tartışmalara neden olacak açıklamalarda bulundu

Ethem Sancak: Erdoğan, 'S-400'leri almıyorum, vazgeçtim' derse beni karşısında bulur

BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, muhalefetin sık sık dile getirdiği Tank Palet Fabrikası ile ilgili canlı yayında soruları yanıtladı.

Sancak, "Erdoğan milli duruş sergilediği için onun yanındayım. Yarın 'S-400'leri almıyorum, vazgeçtim' derse beni karşısında bulur" dedi.

Sosyalist geçmişi olduğunu savunan Sancak, Deniz Gezmiş’le, Mahir Çayan’la, Doğu Perinçek’le, Erdal İnönü’yle ve Deniz Baykal’la politika yaptığını söyledi.

 Ethem Sancak, “Neden şimdi AK Parti’nin yanında yer aldınız?” sorusunu şöyle cevapladı:

“Ben Erdoğan’ı Siirt’ten milletvekili adayı olduğu dönem tanıdım. Siirt’ten bir başbakan seçilsin diye ona destek olmaya karar verdim. Erdoğan’ın halka yalan söylemediğini gördüm. Onurlu bir milli duruş sergilediğini gördüm. Dünyanın da stratejisinin giderek anti-emperyalizmin bayrak olacağı bir döneme gireceğini gördüm. Ben Amerikan bayrağı taşıyan bir solcu olmak istemedim. Erdoğan Amerika ile kavga etmeseydi onun da yanında durmazdım.”

Sancak “Dünyanın stratejisinin nereye gideceğini 17 yıl önce mi gördünüz?” sorusunu “Ben biraz ileriyi gören bir adamım” diye yanıtladı.

Geçmişte “Erdoğan’a aşık olduğunu” söyleyen Ethem Sancak “Aşkınız devam ediyor mu?” sorusuna ise şöyle cevap verdi: “Erdoğan bu bayrağı taşıdığı müddetçe onun neferi olmak benim için bir onur olacak ama bıraktığı gün beni karşısında bulacak. Tayyip Erdoğan ‘S-400’leri almıyorum, vazgeçtim’ derse beni karşısında bulur.”

Sancak kendisine sorulan, “Tank Palet Fabrikası’nda Katarlıların durumu nedir? Satın mı aldılar, ortak mı oldular 25 yıllığına kiraladılar mı, hangisi?” sorusuna şu yanıtı verdi:

Katarlıların doğrudan veya dolaylı Tank Palet ile ilgileri yok. Katarlıların işe karıştırılmaları BMC ile olan ortaklıklarından dolayı.

‘ÜLKE İÇİNDE ORTAK ARADIM, REDDETTİLER’

Yönetim Kurulu Başkanı olduğu BMC’yi, savunma sanayisinin stratejik bir kurumu haline getirmek istediği için satın aldığını ifade eden Sancak, “Bunun için güçlü bir finansman gerekiyordu. Bu amaçla önce ülke içinden ortaklar aradım. Popüler 5 iş adamına gittim. Bunlar reddettiler” dedi.

Kendi kardeşlerinin de “Maceraya giriyorsun biz sana ortak olmuyoruz” dediğini ifade eden Sancak, “O sırada uluslararası piyasadan dolaylı teklifler almaya başladım. 3 büyük devletin, Fransa, İngiltere ve Almanya’nın büyükelçileri benden randevu alarak kapımı çaldılar. Ben kibirlendim. ‘Ben kimim ki kraliçe hazretlerinin buradaki temsilcisi bana geliyor’ dedim. Gururlandım” ifadesini kullandı.

‘AMERİKALILARLA DA ORTAK OLURUM’

İngiltere, Fransa ve Almanya’nın kendisine, ‘Devletiniz savunma sanayine ciddi bir şekilde yönelecek bizimle ortak olur musun?’ dediğini söyleyen Sancak, “Ben onlara dedim ki bizim batıya düşmanlığımız yok. Memnuniyetle ben sizinle ortak olurum, Amerikalılarla da ortak olurum” dediğini aktardı.

Kendisinin 3 prensibi olduğunu açıklayan Sancak, “Ortaklıkta yapılacak bütün yatırımların merkezi Türkiye olacak. Kuracağımız fabrikalar neyse Türkiye’de kurulacak. Üreteceğimiz ürünleri Türkiye Cumhuriyeti’nin müsaadesiyle istediğimiz yere satacağız ve istediğimiz yerde kullanacağız. Bunları kabul edersen ben sizinle ortak olurum’ dedim. Bir daha selam vermediler. Bunlar BMC’yi aldıktan sonra oldu” dedi.

Suudi Arabistan’dan da teklif geldiğini ancak siyasi nedenlerle teklifi reddettiğini anlatan Sancak, Katar askeri ataşesinin kendisini ziyaret ettiğini anlatarak, “Dedim ki sizinle ittifaka girdik. Ülkeniz küçük ama cesur yürekli bir emir var başınızda. Bu işi sizinle yapalım. Allah size para vermiş. Bizde de kaliteli insan var. Gelin bir iş yapalım. Çok sıcak karşıladılar” açıklaması yaptı.

‘AK PARTİ DÖNEMİNDE YOKSULLAŞTIM’

Aydınlık gazetesinin kurucularından biri olduğunu ifade eden Sancak, “2001 yılında benim sahibi olduğum Hedef Ecza kurumlar vergisinde ilk 10’daydı. 25 bin kişi çalışıyordu. Forbes’un listesinde ilk 50’deydim” hatırlatmasında bulunarak şunları kaydetti:

Ben Tayyip Erdoğan’la Siirt seçimlerinde tanıştım. Ben Erdoğan’dan önce en zengin 50’deyken şu an ilk 500’e giremiyorum. Ben AK Parti dönemi zengini değilim, AK Parti döneminde yoksullaşan bir iş adamıyım.

Kaynak:Independent Türkçe

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2019, 09:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER