Esnaf ve sanatkârlara verilecek desteklerin usul ve esasları belirlendi

'Esnaf ve Sanatkârlar ile Gerçek Kişi Tacirlere Koronavirüs Salgını Nedeniyle Verilecek Destekler Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı', Resmî Gazete’de yayımlandı.

Esnaf ve sanatkârlara verilecek desteklerin usul ve esasları belirlendi

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kabine toplantısının ardından açıkladığı "Esnaf ve Sanatkârlar ile Gerçek Kişi Tacirlere Koronavirüs Salgını Nedeniyle Verilecek Destekler Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı", Resmî Gazete’de yayımlandı. Kararla Covid-19 salgınından işleri veya işletmeleri zarar gören esnaf ve sanatkârlar ile gerçek kişi tacirlere verilecek desteklere ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

DOĞRUDAN HİBE DESTEĞİ ÜÇ AY BOYUNCA AYLIK 1000 LİRA

Destekler, Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanacak destek programı çerçevesinde doğrudan hibe ve kira desteği olarak verilecek. Doğrudan hibe desteği 3 ay boyunca aylık 1000 lira olarak belirlenirken, destekten 14 Aralık 2020 itibarıyla Esnaf ve Sanatkar Sicili'ne kayıtlı vergiden muaf esnaf ve sanatkarlar, faal olan ve ticari kazançları basit usulde tespit edilenler, Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında alınan tedbirlerden etkilenen ve Ticaret Bakanlığı tarafından tespit edilen sektörlerde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirler faydalanabilecek.

İŞ YERİ KİRA DESTEĞİ 750 VE 500 LİRA OLARAK İLE GÖRE DEĞİŞİYOR

Buna ilave olarak, destekten yararlanan kişilerden iş yeri kira olanlara 3 ay boyunca, büyük şehirlerde 750 lira, diğer illerde ise aylık 500 liralık kira desteği verilecek. İş yeri kira bedelinin, kira destek tutarının altında olması durumunda iş yeri kira bedeli kadar söz konusu destek sağlanacak.

Öte yandan desteğin verilmesine ilişkin usul ve esasları içeren tebliğin gelecek günlerde Resmî Gazete'de yayımlanması, başvuru süreci ve yararlanabilecek mesleklerin de kısa sürede Ticaret Bakanlığı tarafından duyurulması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2020, 22:36

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER