Eşinin “şehit” maaşını alamayan Vietnamlı kadın ülkesine döndü

Türkiye vatandaşlığına henüz geçmemiş olduğu için “şehit” maaşı bağlanmadı

Eşinin “şehit” maaşını alamayan Vietnamlı kadın ülkesine döndü

Diyarbakır'da operasyonlarda hayatını kaybeden Tansu Aydın'ın Vietnamlı eşi Vu Yhuy Tuanvi'ye Türkiye vatandaşlığına henüz geçmediği için “şehit” maaşı bağlanmadı.

Polisin Zonguldak'taki cenaze töreninde Budist inancına göre dua eden ve ağıtlar yakan Vietnamlı kadın, ülkesine dönmeyi düşünmediğini söylemiş, "Ona sonsuza dek eş olmaya söz vermiştim ve öyle olacak. Onu burada bırakıp ülkeme dönmeyi düşünmüyorum" demişti. Ancak Vu Yhuy, Türkiye vatandaşlığına henüz geçemediği için yasal haklardan faydalandırılmadı.

ÜLKESİNE DÖNDÜ

Yasalara göre, bir Türkiye yurttaşı ile evlenen yabancı uyruklu kişi, ancak 3 yıl içinde Türkiye vatandaşlığını elde edebiliyor. Tansu Aydın hayatını kaybettiğinde henüz 2 aylık evli oldukları için Vietnamlı kadına “şehit“ maaşı bağlanmadı. Genç kadın ülkesine dönmek zorunda kaldı.

Antalya'da yaşayan ve kardeşi Tansu ile Vu Yhuy'un tanışmalarını sağlayan Banu Aydın İlleez, "Kardeşimi kaybedeli 267 gün oldu. O günden sonra ne annemin ne de babamın, hiçbirimizin yüzü gülmedi. Ailecek yüreğimiz yanıyor. Kardeşimin şehit düşmesinin ardından babamın kanser hastalığı tekrarladı. Annemin psikolojisi bozuldu. Vu Yhuy ülkesine dönmek zorunda kaldı. Katiller en ağır cezayı alsın" dedi.

Trafik polisi Tansu Aydın (37) Diyarbakır'ın Şehitlik semtinde kaza ihbarına gidince pusuya düşürülmüştü.

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2016, 12:00
YORUM EKLE