Esad'ın danışmanı: Erdoğan dünyayı felakete sürüklüyor

Esad’ın danışmanı Şaban, Erdoğan’ın ve ABD’nin Suriye savaşındaki rolüne ilişkin açıklama yaptı

Esad'ın danışmanı: Erdoğan dünyayı felakete sürüklüyor

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın danışmanı Buseyna Şaban, Suriye hükümetinin en baştan beri Türkiye’nin ülkedeki çatışmalarda oynadığı rolün farkında olduğunu belirterek, “Türkiye ile 860 kilometre uzunluğunda bir sınırımız olmasaydı, tüm dünyadan teröristler Suriye’ye akın etmezdi” ifadesini kullandı.

Russia Today kanalına konuşan Buseyna Şaban, Türk istihbaratının IŞİD’le yaptığı işbirliğini üç yıldır bildiklerini ifade ederek “Petrol tankerlerinin Irak ve Kürdistan üzerinden Türkiye’ye hareket ettiğini biliyorduk. Muhtemelen buradan Avrupa’ya gidiyorlardı” dedi.

'ERDOĞAN DÜNYAYI FELAKETE SÜRÜKLÜYOR’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve yönetiminin sadece Suriye’de değil tüm dünyada teröre destek verdiğini ifade eden Şaban, “Erdoğan Vahhabi anlayışına sahip ve dünyayı felakete sürüklüyor. Dünya bunu fark edip IŞİD’e karşı olduğu gibi Erdoğan yönetimine karşı da açık ve kararlı bir tavır sergilemeli” diye konuştu.

'ABD IŞİD'LE SAVAŞIYORMUŞ GİBİ YAPIYOR'

ABD öncülüğündeki koalisyon gerçekten IŞİD’e karşı savaşsaydı, geçen yıl IŞİD’in işgal ettiği ve önceki gün tümüyle kurtarılan antik kent Palmira’nın korunabileceğini belirten Buseyna Şaban, ABD’nin IŞİD’in Palmira’yı ele geçirmesini engellemek için parmağını kıpırdatmadığını söyledi. Suriyeli yetkili, Eylül 2014’te Suriye hükümetinden izin almadan ülkede operasyonlara başlayan ABD öncülüğündeki koalisyonun IŞİD’le savaşıyormuş gibi yaptığını ancak teröristlerin toprakları işgal etmesini önlemek için hiçbir şey yapmadığını ifade etti.

“Uydularıyla teröristlerin Palmira’ya yaklaştığını görebilir ve hava saldırısı düzenleyebilirlerdi” diye konuşan Şaban, koalisyonun açıkça terörle mücadelede samimi bir çaba göstermediğini belirtti.

'TERÖRLE MÜCADELE ETMEK İSTEYENLER, SURİYE ORDUSUNU DESTEKLEMELİ'

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in teröre karşı geniş kapsamlı uluslararası koalisyon çağrısının Suriye için çok önemli olduğunu belirten Şaban, “Terörle gerçekten mücadele etmek isteyenler Putin’in çağrısına yanıt vermeli ve Rusya, İran ve Hizbullah gibi Suriye Arap Ordusu’nu desteklemeli” ifadelerini kullandı.

'AVRUPA LİDERLERİ, PALMİRA HAKKINDA TEK BİR SÖZ SÖYLEMEDİ'

Rusya lideri Putin'in Esad ile telefonda yaptığı görüşmede Palmira’ya duyduğu sevgiyi ifade etmesine değinen Buseyna Şaban, İngiltere Başbakanı David Cameron ile diğer Avrupa liderlerinin ise UNESCO’nun Dünya Mirası listesinde olan Palmira’nın kurtarılması konusunda tek bir söz bile söylememesini eleştirdi. Şaban, “Palmira’yı ele geçiren teröristler, Brüksel’de, Paris’te, diğer Avrupa ülkelerinde ve ABD’de terör saldırısı düzenleyen kişiler” dedi.

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2016, 08:25
YORUM EKLE