Erzurum’da ‘sigara’ gerginliği

Ramazan’da sigara içtiği için müdahale edildiği iddia edildi…

Erzurum’da ‘sigara’ gerginliği

Erzurum’da oruç zamanı sigara içtiği gerekçesiyle iki kişi tarafından rahatsız edilen bir kadın, öğrenci yurduna sığındı. Olay yerine gelen polisler ile sokakta toplanan bir grup arasında arbede çıktı.

ERZURUM - Kentte dün iftar öncesinde meydana gelen olayda, yabancı bir şirkette çalışan Z.B., erkek arkadaşı İ.M. ile sokakta yürürken sigara yaktı.

Sigarasından birkaç nefes alan Z.B.’ye karşıdan gelen M.Y. ve B.G., "Sigarayı söndür terbiyesiz" diyerek müdahale ettiği iddia edildi.

İddiaya göre Z.B. "Oruç tutamayacak durumda olabilirim ya da oruç tutmamayı tercih etmiş olabilirim. Bu sizi neden ilgilendiriyor?" karşılığını verince M.Y. ve B.G. genç kadının üzerine yürüdü.

Bu kişiler tarafından tartaklanan Z.B. ve erkek arkadaşı İ.M., kalabalığın toplandığını görünce hemen yakındaki erkek öğrenci yurduna sığınarak polisten yardım istedi.

Gelen polis ekibine olayı anlatan Z.B. ve İ.M. kendilerine müdahale edenlerden şikayetçi oldu.

Zanlıları emniyete götürmek isteyen polis ekipleri ile çevrede toplanan kalabalık arasında arbede çıktı. Olayda 1'i polis 3 kişi hafif şekilde yaralandı.

Emniyet’e götürülen iki taraf da birbirinden şikayetçi oldu.

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
saltuk buğrahan
saltuk buğrahan - 7 yıl Önce

Ramazan ayına saygısızlık yapıp muhafazakar halkı tarik etmek için sigarasını uluorta içen kadına sözlü saldırı yapılmış. Sözde saldırıya polis çağrılmış. Yazılı,Görsel ve İnternet basınında yer alan bu haberde polis mağdur kadını kurtarmıştır.Suçluları ise peşinen cezalandırmıştır. Erzurum için yine bir kara leke olarak tarihde yerini alan bu vahim olayda sözlü saldırı yaptığı iddaa edilen şahısların polis şidddetine maruz kalması ne yazılı ne görsel nede internet haber sitelerinde geçmiştir.Devletin her zaman yanında olduğun bililen Erzurum halkına karşı polisin işlediği suç zincirine yeni bir halka olduğunu düşündüğüm bu olayda göz ardı edilen fakat hiçde göz ardı edilmemesi gereken polis dayağına karışı Erzurum valiliği ,İçişleri bakanlığı ve Emniyet genel müdürlüğü konu hakkında soruşturma başlatmalıdır.Erzurum halkından sade bir vatandaş olarak bu olayı esefle kınıyorum.
Erzurum tarihsel , fiziki ve kültürel çeşitlik olarak ne kadar zengin bir il olduğunu anlatmama gerek yoktur.
Alevisi,sunisi,lazı,kürdü,çerkezi,göçmeni ile tam bir Türkiye mozağiyidir. Bu kente devletin temsili olan kolluk kuvvetlerinin daha titiz çalışmalarını, bu titizliğe uymayan kişilerin ise cezalandırılmalarını Devlet yandaşı ve Türkiye sevdalısı olarak istemek hakkım olduğunu düşünüyorum.
Sözde saldırının mağduru kadın olarak düşünmek elbette en doğru olan şeydir.
Halkın manevi duygularına karşı yaptığı hata sebebi ile sözlü saldırıya mağruz kalmıştır haklı olarak da polis çağırmışdır.
fakat burda polisin sokak ortasında meydan dayağı attığı bu kentin öz çoçukları olduğu ve polisin görevinin ise zabitlik yapmak değil kanuna teslim etmek olduğu düşünülürse tepkim daha iyi anlaşılacaktır. kabahatler kanunu çerçevesinde muhafazakar bu halkı tarik eden o kadına kesilecek ceza ile yine abese iştikal eden kötü sözlerden dolayı kabahatler kanunu gereğince para cezası uygulanması doğru değilmiydi Erzurumlu hemşerilerimiz için.
Ama ey hat...
Dinine ,Devletine,Bayrağına ve Namusuna düşkün ERZURUMLU hemşerim her an en basit ve bireysel olayda gericilik ve bağnazlıkla suçlanması adet haline getirilmiştir.
Dinine ,Bayrağına ,Vatanına ve Namusuna düşkün olmak bağnazlık ise bağnazım yobazım gericiyim .
Ben DADAŞIM..... SALTUK BUĞRAHAN (İ.H.A)

TOLGA KARABAY
TOLGA KARABAY - 7 yıl Önce

Saltuk bey öncelikle dinimizin hoşgörü dini olduğunu unutmayın bende Erzurumda yaşıyorum ve ne kadar hoşgörülü olduğunuzu görüyorum insanlara tiplerinden dolayı nasıl bakıp neler dediğinizi biliyorum bu mübarek ayda sigara içtiği için öldürdüğünüz insanları biliyorum BEN TÜRK'ÜM ATATÜRK'ÇÜYÜM DİNİME DEVLETİME BAYRAĞIMA ÖLÜMÜNE BAĞLIYIM DİNİMİDE YOZLAŞTIRANLARIN KARŞISINDAYIM ERZURUMDA ÇOK İYİ İNSANLAR GÖRDÜM AMA YOBAZ DİYE ADLANDIRDIKLARIMIZDAN DAHA AZDI NE YAZIKKİ BURA ERZURUMLULARIN TOPRAĞI DEĞİL TÜRK MİLLETİNİN TOPRAĞI TÜRK OLMAK NE DEMEK İYİ BİLMEK GEREK SERSERİLİK YAPIP OMUZUNUN BİRİNİ AŞŞAĞI EĞİP YÜRÜMEK DEĞİL VATANI İÇİN ÇALIŞIP DİNİMİZİN BUYURDUĞU GİBİ BİREYİN KENDİSİNİ EĞİTMESİ ŞEHİTLERİNİN RUHU İÇİN BU VATANI BU IRKI DAHA İLERİ GÖTÜRMEK İÇİN ÇABALAMAK DEMEKTİR. HERŞEYDEN ÖNCE HOŞGÖRÜLÜ OLUP NE MUTLU TÜRK'ÜM DEMEYİ UNUTMAYALI VE BU CÜMLELERİMİZİN ALTINDA NELER VAR UNUTMAYALIM SAYGILAR