Erzurum'da Cem'de elektriklerin kasıtlı kesildiği iddiası Alevileri ayaklandırdı

Kalabalık iftaiye müdürlüğüne girmeye çalıştı ve camları kırdı…

Erzurum'da Cem'de elektriklerin kasıtlı kesildiği iddiası Alevileri ayaklandırdı

Erzurum'da Büyükşehir Belediyesine ait İtfaiye Daire Başkanlığı Spor Salonu’nda cem ibadeti yapılırken elektriklerin kasıtlı olarak kesildiği ve cep telefonu ile kayıt yapıldığı iddiası Alevileri ayaklandırdı.

Erzurum Erenler Alevi Bektaşi Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından merkez Palandöken ilçesinde bulunan Büyükşehir Belediyesine bağlı İtfaiye Daire Başkanlığı spor salonunda 400 kadar Alevi, cem ibadeti için biraraya geldi.

Muharrem Ayı nedeniyle düzenlenen program saat 14.00'de başladı. İddiaya göre saat 19.00'da Alevilerin saz çalıp semah yaptığı sırada spor salonunun elektriği bir itfaiye eri tarafından kesildi.

Yine iddiaya göre, cem ibadetinin aynı kişi ya da kişiler tarafından cep telefonu ile çekildiğini öğrenen kalabalık, görevliye saldırdı. Kısa sürede olay yerine gelen polis Alevileri spor salonundan çıkardı.

Mum söndü’ iftirasına doğrudan muhatap kaldıklarını belirten ve ibadetleri engellendiği için öfkelenen kalabalık iftaiye müdürlüğüne girmeye çalıştı ve camları kırdı. Çevik Kuvvet olay yerinde geniş güvenlik önlemleri alırken Emniyet Müdürü Kamil Karabörk de vatandaşlarla konuşarak sakin olmalarını istedi.

SEMAHLAR DIŞARIDA YAPILDI

'Ya Muhammed ya Allah ya Ali', 'Vali buraya gelecek', 'Yezid' diye bağıran kalabalık bir süre sonra dışarıda soğuk havaya rağmen saz çalıp semah yaptı. Genç kızlar ve kadınlar ağlarken bazıları sinir krizi geçirdi.

Bu sırada Erzurum Erenler Alevi Bektaşi Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ali Demir, megafonu eline alarak tüm itfaiye görevlilerinin gözaltına alındığını duyurdu. Bunu öğrenen kalabalık, açıklamayı alkışladıktan sonra şehir merkezine doğru yürümek istedi. Ancak Çevik kuvvet polisleri kalabalığın önünü keserken Emniyet Müdürü Kamil Karabörk ile Alevi dedeleri ile görüşerek tansiyonu düşürdü.

KASITLI MI?

Cem ibadeti yapan bir kişi olayı şöyle anlattı: "Bugün ayın 8'i ve toplu cem ibadeti yapıyorduk. Cem ibadetimizi yarılamıştık ki lambalar söndü. Hemen hemen 5 dakika karanlıkta saz çalmaya devam ettik. Teknik bir arızadır dedik. Oysa öyle değilmiş. Sazlarımızın sesi duyuluyor ve oradan bizi kameralara çekiyorlardı. Müdahale için gittik. İtfaiye çalışanıymış. Kasıtlı ibadetimiz engellendi, iftira atıldı. Yüzyıllardır yapıldığı gibi, kasıtlı elektrik kesintisi oldu."

Bir başka vatandaş ise mum söndü iddiasını gündeme getirmek için  elektriğin özellikle söndürüldüğünü  iddia etti.

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2014, 02:17
YORUM EKLE