Erzurum’da 553 kişi sudan zehirlendi

Aşkale’de içme suyu yüzlerce kişiyi hastanelik etti

Erzurum’da 553 kişi sudan zehirlendi

Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Aşkale İlçesi'nde şebeke suyunun eksik klorlanmasından kaynaklanan virüs nedeniyle rahatsızlanan 553 kişinin hastaneye başvurduğunu açıkladı.

Vali Azizoğlu, sorumluların görevden alınması için talimat verdiğini bildirdi. Aşkale'de önceki gün karın ve eklem ağrısının yanı sıra ishal ve yüksek ateş şikayetleriyle Aşkale Devlet Hastanesi'ne yüzlerce kişi başvudu.

Bunlardan 20'si ambulanslarla Erzurum'a sevk edildi.

533 kişinin hastaneye gittiği ilçede yaşanan sağlık sorunuyla ilgili Vali Seyfettin Azizoğlu, bugün açıklama yaptı.

553 kişiden 25'inin müşahade altında tutulduğunu belirten Vali Azizoğlu, diğerlerinin taburcu edildiğini bildirdi.

5 Eylül günü vatandaşların içme suyundan kaynaklı bir rahatsızlık geçirmeleri sebebiyle Aşkale Devlet Hastanesi acil servisine başvurduklarını anlatan Vali Azizoğlu, hem Erzurum'daki Halk Sağlığı Müdürlüğü, Sağlık Müdürlüğü'nün ekipleri hem Aşkale'nin kendi sağlık ekipleri acil servisinin müdahalede bulunduğunu ifade etti.

Toplamda 553 kişinin sudan kaynaklı virüs dolayısıyla hastanelere başvurduğunu belirten Vali Azizoğlu, açıklaması şöyle:

"Bunlar hastanelerde müşahede altına alınmışlar ve bakılmışlar. Hemen hemen hepsi taburcu edilmiş 25 kişi sadece müşahade altında olan. Olay şu; içme suyunun klorlanmasında meydana gelen problemden kaynaklı, o sudan içen vatandaşlarımızın ortaya çıkan rahatsızlık.

Bu sebeple içme suyuna klor katılmasıyla ilgili ihmali olan kişilerle ilgili tahkikatı başlattık. Hatta 'ilgilisi, sorumlusu kimse görevden alınsın' talimatını verdim. Çünkü halkımızın sağlığını korumak öncelikle sağlık görevlilerinin, o işle ilgili olanların birinci görevleri.

Depoların klorlanması sisteminden sorumlu olan kişilerin bun da ihmali varsa ki olduğu anlaşılıyor çünkü klorlamaların eksik olduğu anlaşıldı.

Dün itibariyle klorlamalar iki katına çıkarılarak, sular içilebilir hale getirildi. Ama o güne kadar ihmali olan kamu görevlileri hakkında da yasal, disiplin işlemi yapılmasıyla ilgili talimat verdim."

(BirGün)

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2016, 15:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER