Erzurum'da ırkçılar Kürt işçileri linç etmeye çalıştı

Şehirden geçen bir otobüs de taş yağmuruna tutuldu

Erzurum'da ırkçılar Kürt işçileri linç etmeye çalıştı

Erzurum'un Aşkale ilçesinde TOKİ inşaatında çalışan bir işçinin parmağındaki yüzüğün PKK'yi simgelediğini iddia eden ırkçı bir esnafın sataşması olaylara neden oldu.

Toplanan ırkçı grupların linç etmek istediği TOKİ inşaatında çalışan işçiler dehşet dolu anlar yaşadı, en sonunda polisin gözetiminde Aşkale'den çıkarıldı.

Olay dün saat 19.00 sıralarında Aşkale ilçe merkezinde meydana geldi. TOKİ inşaatında çalışan bir işçi alışveriş yapmak için gittiği çarşıda parmağında bulunan yüzüğün PKK'yi simgelediğini iddia eden ırkçı bir esnaf tarafından rahatsız edildi. Bunun üzerine esnafla tartışan işçi, cep telefonuyla arkadaşlarını çağırdı. Otomobillerle çarşıya gelen TOKİ işçileri esnafla tartıştı. Olayın duyulması üzerine toplanan ırkçı gruplar Kürt inşaat işçilerine “PKK’li” iddiasıyla saldırdı ve linç etmek istedi. Olay yerinden polisin de yardımı ile kaçan işçiler TOKİ'ye sığındı.

Kısa sürede toplanarak sayıları 2 bini bulan ırkçı grup, TOKİ inşaatını bastı. PKK yandaşı olmakla suçladıkları işçileri Aşkale'de görmek istemediklerini söyleyen ırkçılar, Erzincan- Erzurum Karayolunu da bir süre trafiğe kapattı.

Kalabalık ırkçı grup, zaman zaman kendi aralarında da tartışıp yumruklaştı. Yolda bekleyen bir grup, şehirlerarası yolcu taşıyan bazı otobüs firmalarını da taşladı. Kalabalık grubun attığı taşlar nedeniyle bir otobüs firmasının şoförü zor anlar yaşadı. Otobüsünün sadece arka camları kırılmayan 4 yıllık şoför Mehmet Bayındır, "Yanımıza gelen polisler, 'Durmayın devam edin' diye söylediler. Taksi önümü kesince yüzden fazla kişi bir anda taş atmaya başladı. Manevra yaparak oradan çıkmayı başardım. O an yolculara bir şey olmasın, onları nasıl kurtarırım diye düşünüyordum. Orada dursam PKK'lı diye yolcuları linç edeceklerdi. Yolcular büyük korku yaşadı, çocuklar ağladı. Camları kırık otobüsle sefer yapılamayacağı için yolcuları otele yerleştirdik" dedi.

Evrensel’in ulaştığı TOKİ inşaatında çevreleri kendilerini linç etmek isteyenlerle sarılmış olan Kürt işçiler, 'Polis bizi çıkaracağını söylüyor ama kendimizi güvende hissetmiyoruz. Ruh halimiz hiç iyi değil' dedi. 5 saattir aynı gerilimi yaşadıklarını belirten Ağrılı Cemal Akar, "İçeride 150 civarında işçiyiz. 1-2 arkadaşımız darp edilmiş durumda. Şehirde darp edilmişler" dedi. Akar, "Biz 3. kattayız. Onlar ikinci kata kadar geldi" dedi.

Yaşanan gerginlik polisin TOKİ inşaatınca çalışan işçileri ilçeden çıkartmasıyla son buldu. (Kaynak: Milliyet, Evrensel)

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2015, 01:45

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
YORUMLAR
kürt oğlu kürt
kürt oğlu kürt - 4 yıl Önce

erzurumlu or....dur erzurumlu namussuz dur kim nerde erzurumlu gördüyse dünkü ve daha önceki faşist saldırılara misilleme kürtlerin boyun borcudur

Erzurum'lu
Erzurum'lu - 4 yıl Önce

Erzurum'da ırkçılık olmaz Erzurumlu müslüman kurt kardesleriyle aynı kaptan yemek yiyor bu yemeye tukuren vatan bayrak hayininide affetmez

hh
hh - 4 yıl Önce

yalan asıl faşist pkk yandaşı sizsiniz kırolaer

SIRADAKİ HABER