Erzincan'da sandık birleştirilmesinin gerekçesi: 1989-2015 yılları arasındaki olaylar!

Erzincan İl Jandarma Komutanlığı, Merkez İlçe Seçim Kurulu’na başvuruda bulunarak çok sayıda köyün sandığının birleştirilmesini istedi

Erzincan'da sandık birleştirilmesinin gerekçesi: 1989-2015 yılları arasındaki olaylar!

Jandarma, 1 Kasım seçimlerinde Erzincan’da “Köylerde iklimin yağmur ve kar yağışlı olması nedeniyle yol durumlarının da göz önüne alınmasını” isteyerek sandıkların taşınmasını istedi.

Erzincan İl Jandarma Komutanlığı, Merkez İlçe Seçim Kurulu’na başvuruda bulunarak çok sayıda köyün sandığının birleştirilmesini istedi.
Cumhuriyet gazetesinden Erdem Gül’ün haberine göre, Erzincan’daki bu durum, jandarmanın ilçe seçim kuruluna yaptığı 14 Eylül tarihli başvuruya da yansıdı.

Başvuruda sandıkların birleştirilmesine gerekçe olarak gösterilen olaylar 1989’a kadar geri götürüldü.
Başvuruda, “İl merkez sorumluluk bölgesinde 1989-2015 yılları arasında meydana gelen terör olayları incelendiğinde, İl Merkez Jandarma Karakol Komutanlığı bölgesinde 37, Yaylabaşı Jandarma Karakol Komutanlığı sorumluluk bölgesinde 57 olmak üzere toplam 94 terör olayı meydana gelmiştir” denildi.

Haberde, jandarmanın başvurusunda, 1989’dan başlayarak 2005’e kadar silah/mühimmat yakalanması, sabotaj ve kundaklama, gasp-yağma olayları sayıldı.

TRAFİK CEZASI TUTANAĞI GEREKÇE GÖSTERİLMİŞ

Jandarma’nın sandık birleştirmeye gerekçe olarak gösterdiği iki olay ise başvuruda şöyle ifade edildi:
* 18-19 Haziran 2007 günü il merkez Türkmenoğlu köprüsü yakınlarında PKK/KONGRAGEL mensupları ile meydana gelen silahlı çatışma olayında yardım ve yataklık eden Yaşar Kuzu adlı şahsın il merkez Handere köyü, Uyuzgöller Yaylası’nda 28 Haziran 2007 günü yakalanması olayı.

* “Erzincan il merkez ilçe Akyazı beldesi Ekşisu mevkiinde 27 Ekim 2008 günü saat 09.30 sıralarında İl Jandarma Komutanlığı Asayiş Şube Müdürlüğü timinin yapmış olduğu trafik uygulamasında sürücü belgesiz araç kullanmaktan yasal işlem yapılan Adem Oruçlu hakkında tanzim edilen trafik idari para cezası karar tutanağının imzası bölümüne adı geçen şahsın Türkçe elyazısı ile ‘Yaşasın PKK’ ibaresini yazdığının tespit edilmesi üzerine olayla ilgili olarak şahıs yakalanarak savcılıkça serbest bırakılmıştır.

HAVAYA DA DİKKAT

Jandarma, sandık birleştirme başvurusunda 1 Kasım’da, “Köylerde iklimin yağmur ve kar yağışlı olması nedeniyle yol durumlarının da göz önüne alınmasını” istedi.

CEYLANPINAR, YÜKSEKOVA VE CİZRE’DE SANDIK KURULMAYACAK

Urfa’nın Ceylanpınar ilçesinde, 1 Kasım Genel Seçimleri için İlçe Seçim Kurulu, 8 sandığın taşınmasına karar vermişti.
Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde de İlçe Seçim Kurulu tarafından sandıkların taşınması kararı alınmıştı.

Cizre İlçe Seçim Kurulu’nun 18 Eylül’de aldığı karara göre ise, Şırnak’ın Cizre ilçesinde Cudi, Nur ve Sur mahallelerinde de sandık kurulmaması kararı alınmış, bu mahallelerde yaşayan 48 bin 687 seçmen başka mahallelerde oy kullanacağı açıklanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2015, 11:44
YORUM EKLE