Ertuğrul Kürkçü'ye 2 yıl hapis cezası verildi

Kürkçü, kararı İstinaf mahkemesine taşıyacaklarını söyledi

Ertuğrul Kürkçü'ye 2 yıl hapis cezası verildi

HDP Onursal Eş Başkanı Ertuğrul Kürkçü’ye, Iğdır’da 2016 yılında yapılan Newroz kutlamasındaki konuşması gerekçesiyle 2 yıl hapis cezası verildi. Eski HDP Iğdır Milletvekili Mehmet Emin Adıyaman’ın dosyası ise ayrıldı.

Bianet’in haberine göre, HDP Onursal Başkanı Ertuğrul Kürkçü ve 26’ncı dönem HDP Iğdır Milletvekili Mehmet Emin Adıyaman’ın, DBP Iğdır İl Örgütü tarafından 2016 Newroz kutlamalarında yaptıkları konuşmalar nedeniyle yargılandıkları dava bugün görüldü.

Iğdır Ağır Ceza Mahkemesi Kürkçü’ye 2 yıl hapis cezası verirken, Adıyaman’ın dosyasının ise ayrılmasına karar verdi. Adıyaman’ın dosyası başka bir davaya bağlandı.

Kararı değerlendiren Kürkçü “Mahkeme kararı takdiren teşdiden verdi, yani takdirle en üst sınırdan verdi. Gerekçesinde pişmanlık göstermediği, suçu yeniden işleme olasılığı gibi ifadeler kullandılar. İstinaf mahkemesine gidecek karar” dedi.

Kürkçü’nün ayrıca Mardin ve Diyarbakır’da 2012, 2015-2016’da yaptığı üç konuşma nedeniyle 13,5 yıldan 33 yıla kadar hapsinin istendiği davası daha bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2018, 16:53

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER