Ermeni toplumu Patrik seçme hakkını istiyor

Episkopos Aram Ateşyan patrikliği vekaleten idare ediyor…

Ermeni toplumu Patrik seçme hakkını istiyor

Bir süredir Ermeni Patriği Episkopos Mesrop Mutafyan demons adı verilen hastalık ile savaşıyor. Tıbben düzelmesi mümkün olmayan bu rahatsızlığı yüzünden ise patrikliği, dört seneye yakın bir zamandır Episkopos Aram Ateşyan vekaleten idare ediyor.

Ermeni toplumundan oluşan bir Müteşebbis Heyeti’nin 14 Ocak 2010 yılında idari makamlara verdiği yeni patrik seçimi yapma talebine ise resmi makamlarından cevap verilmedi. Hukuken cevap verilmemesinin olumsuz yanıt olarak görülmesinden dolayı Müteşebbis Heyet seçim talebini karşılamayan idarenin tasarrufunun iptali ve seçime izin verilmesi için dava açtı.

Ermeni toplumu bu sorunun çözümü için ‘Patriğimizi Seçmek İstiyoruz İnisiyatifi’ oluşturdu, imza kampanyası yürüttü.

Bu çalışmadan cesaret alan ve Patrik Seçimini gerçekleştirecek tek yetkili kurum olan Müteşebbis Heyeti’nin açtığı davanın duruşması 29 Eylül 2011 Perşembe günü saat 9.30’da, İstanbul 3. İdare Mahkemesinde yapılacak. (Kültür Üniversitesi yani Şirinevler)

Ermeni toplumu fiilen elinden alınmış olan Patrik seçme hakkını bu sefer kazanmayı umuyor.

DEMOKRAT HABER / MURAT MIHÇI

YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat Bebiroğlu
Murat Bebiroğlu - 7 yıl Önce

Müteşebbis heyet denen heyet eş patrik seçimiyle görevli heyettir. Eş patrik seçimi bu heyet tarafından haksız ve hukuksuz olarak engellenmiştir. Patrik seçme hakkını kimse elimizden almamıştır. İç işleri bakanlığı da Patrikliğin tek legal organı Ruhani Meclis de bu konuda açıklamalar yapmış ve patriğin her zaman olduğu gibi halk tarafından seçileceğini belirtmiştir.. Haber açıkça manipüle edilmiştir.

Adnan Genç
Adnan Genç - 7 yıl Önce

Bence patrik devlet tarafından atansın. Meraklıdır böyle işlere... Hatta bir de müslüman türk vekil de atasın... Sen sağ, ben selamet...

murad mıhçı
murad mıhçı - 7 yıl Önce

Haberi yapan kişi olarak bu sabah görülecek mahkemenin saati ve nedenini müteşebbis heyetinin açması hakkında bilgilendirici bir yazı yazılı.(Yazılan saate gittiyseniz, mahkemeyi görürsünüz) Sürecin sizin öngörünüz şekilde olmadığına inan binlerce kişi imza kampanyası ile destek sundu. Sayın Patriğin rahatsızlığı ve sonrasındaki yazılan tüm haberlerin doğruluğuna yüzde 90 yanlış ve hatalı demeniz.Kanımca haberin gündemde olmasından rahatsızlığınızın göstergesi.(Gerekli bir haber yapmanın iç huzuruna vardım) Nizanemelerin yorumlanmaları hukuki ne yazıkki Ermeni toplumunun iç dinamiklerinde çözülemeyecek olmasıda Kanımca yanlış bir haber değil. Devletin onayı ile seçim yapma konusuda yanlış olmadığını sanırım iyi bilirsiniz.Müteşebbis heyetinin daha evvelki çalışmalarıda kronolojik geçmişte zaten görülüyor. Bu anlamda söylemiş olduğunuz haber yanlış demek gerçek dışı Saygılarımla...