Ermeni soykırımı tasarısı, ABD Senatosu'nda üçüncü kez Beyaz Saray'ın isteği üzerine engellendi

Daha önce Cumhuriyetçi Senatörler Lindsey Graham ve ardından David Perdue, söz konusu tasarının oylanmasını engellemişti

Ermeni soykırımı tasarısı, ABD Senatosu'nda üçüncü kez Beyaz Saray'ın isteği üzerine engellendi

Cumhuriyetçi Senatör Kevin Cramer'in Ermeni soykırımının resmen tanınmasını öngören karar tasarısının oylanmasını, Beyaz Saray'ın talebi üzerine engellediği belirtildi.

ABD Senatosu'nda Ermeni soykırımının resmen tanınmasını öngören karar tasarısının oylanmasının, Beyaz Saray'ın isteği üzerine üçüncü kez engellendiği belirtildi.

Axios haber sitesinin haberine göre, Cumhuriyetçi Senatör Kevin Cramer; Demokrat Senatör Bob Menendez ve Cumhuriyetçi Senatör Ted Cruz'un hazırladığı ve Ermeni soykırımının resmen tanınmasını öngören karar tasarısının oylanmasını engelledi.

Konuya yakın iki kaynak, Cramer'in Beyaz Saray'ın isteği üzerine böyle bir adım attığını ifade etti.

Cramer ise Senatoda yaptığı konuşmada, "ABD Başkanı Donald Trump, daha yeni Londra'daki NATO Zirvesi'nde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşüp döndü. Şu anın bu tasarıyı geçirmek için doğru zaman olduğunu düşünmüyorum. Bu tasarı Trump yönetiminin diplomatik çabalarını baltalıyor" ifadelerini kullandı.

ÜÇÜNCÜ DEFA ENGELLENDİ

Daha önce Cumhuriyetçi Senatörler Lindsey Graham ve ardından David Perdue, söz konusu tasarının oylanmasını engellemişti.

Axios, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump'ın 13 Kasım'da Beyaz Saray'da yaptığı görüşmenin ardından, Beyaz Saray'ın Ermeni soykırımının resmen tanınmasını öngören karar tasarısının Senato'dan geçmesini engellemek için harekete geçtiğini yazmıştı.

Kaynak: Sputnik

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER