Ermeni Kilisesi bombalandı

IŞİD, Musul'da Aziz Ejmiatsin kilisesini hedef aldı

Ermeni Kilisesi bombalandı

Musul’daki Ermeni Aziz Ejmiatsin kilisesinin IŞİD militanlarının hedefi olduğu ve bombalandığı bildirildi. Musul’da yaşayan 65 Ermeni aile başka şehirlere sığınırken, ülkenin hristiyan nüfusunun yarısının yaşadığı Bağdat'a doğru IŞİD'in ilerleyişi devam ediyor.

Agos'ta yer alan habere göre Irak’ın Thok bölgesinin Ermeni Cemaati’nin papazı Masis Shahinyan, Musul’daki Ermeni Aziz Ejmiatsin kilisesinin IŞİD militanlarının hedefi olduğu ve bombalandığını bildirdi. Kilise etrafında bir yangın meydana geldi. Saldırı sırasında can kaybı olmadığı belirtiliyor.

Musul’un 65 Ermeni ailesi şehri terk etmeye zorlanarak Erbil, Thok ve diğer bölgelere sığındı. Musul’u ele geçiren IŞİD örgütüne bağlı militanların Bağdat’a ilerleyişi devam ediyor.

Bugün ırak parlamentosu, Başbakan Nuri el Maliki’nin olağanüstü hal ilan etme çağrısını görüşmek için toplanacak. Erbil’e kaçan Musul valisi Esil Nuceyfi ise, Musul’un yeniden ayakları üzerine durma yetisine sahip olduğunu belirterek, Musul’u geri almak, asayiş ve düzeni yeniden kurmak için halk komiteleri oluşturduklarını açıkladı.

Ermeni Başpiskoposluğu’ndan yapılan açıklamaya göre Irak’ın Bağdat, Basra, Kerkük ve Musul şehirlerinde yaklaşık 16 bin Ermeni bulunuyor. Ülkenin Hristiyan nüfusunun yarıdan fazlası ise Bağdat’ta yaşıyor. 

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2014, 20:48

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER