Ermeni eğitmen ‘FETÖ’cü olduğu iddiasıyla işten çıkarıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde, darbe girişiminin ardından işten çıkarmalar başladı

Ermeni eğitmen ‘FETÖ’cü olduğu iddiasıyla işten çıkarıldı

15 Temmuz darbe girişimi sonrası kamudaki işten çıkarmalar sürüyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları da furyaya katılarak, birçok eğitmenin işine son verdi. Bu isimler arasında kurumda sekiz yıldır görevli olan gitar eğitmeni Ari Hergel de bulunuyor.
 
Vartan Estukyan’ın AGOS’ta  yer alan haberine göre, İSMEK’te sekiz yıldır gitar eğitmeni olarak görev alan Ari Hergel’in de işine son verildi. Hergel, 22 Temmuz’da kendisine gelen telefon mesajıyla durumdan haberdar oldu.
 
Hergel, işten çıkarılma gerekçesini bilmediğini, telefonuna gelen mesajla Fethullah Gülen’le ilişkilendirildiğini belirtti.
 
Hergel’e gönderilen mesajda şu ifadelere yer verildi:

“Devlet kurumları tarafından illegal yapıların tüm unsurları ile daha etkin mücadele edilmesi amacıyla; bu yapılar ile ilişki içinde olan, emir ve talimat alan, doğrudan ya da dolaylı olarak kontrol ettiği her türlü legal görünümlü yapıyla ilişki kuran, amaçlarına ulaşmasına hizmet etmek üzere maddi katkı sunan, kendisine verilmiş görev ve yetkileri kötüye kullanan, farklı ortamlarda açık veya gizli propaganda yapan ve bu yapının etkisinde hareket eden kişiler için türlü takibat, soruşturma ve kovuşturmaya başlanmıştır. Bu kapsamda kurumumuza ulaşan bilgiler ışığında iş akdiniz, 22.07.2016 tarihi itibariyle 4857 sayılı İş Kanunu 25/II’ye göre sonlandırılmıştır.”
 
Hergel, işten çıkarılmasına ilişkin, “Bana gelen mesajda FETÖ ile ilişkilendirilip, işime son verildiği yazıyordu. Ancak ne gelen yazılı tebliğde, ne yüz yüze ve telefonla yaptığım görüşmelerde hangi bilgi veya belgeye dayanarak böyle bir kanaate ulaşıldığını öğrenebildim.”dedi.
 
Gitar eğitmeni Ari Hergel, kendisi gibi birçok kişinin de aynı gerekçeyle işten çıkarıldığını belirtiyor: “Dava açmak için tebliğin ıslak imzalı halini almak üzere kurum merkezine gittiğimde benimle aynı tebliği almış onlarca çalışanla karşılaştım, insanlar kendilerini anlatmak için çabalıyor, dilekçeler yazıyordu.”
 
‘ÖNEMLİ OLAN ÇAMURUN İZİNİ SİLMEK’
 
Hergel, yargıya başvurup hukuksuz gidişata dur engel olacağını ifade ederek, “Benim işten çıkarılmam, yaşanan mağduriyetler düşünüldüğünde çok önemli bir vaka değil, kaybedeceğim ekonomik gelirin telafisini yapabilecek durumdayım. Karşılaştığım ve hikâyelerini duyduğum insanlarda benden daha kıdemli, tek geçim kaynağı bu iş olan, emekliliğine aylar kalmış çalışanlar var, onlar için durum çok daha hayati. Benim için önemli olan üzerimize atılan bu çamurun izlerini bir an evvel silmek, yargı süreciyle yapılacak her adımı atıp, yaşanan bu haksız ve hukuksuz gidişata ufak da olsa engel olmak.” ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2016, 21:01

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER