Ermenek'te 6 işçinin cesedine ulaşıldı

Madende halen 8 işçi bulunuyor

Ermenek'te 6 işçinin cesedine ulaşıldı

Karaman'ın Ermenek İlçesi'nde su baskını sonucu 18 işçinin mahsur kaldığı maden faciasında sabaha karşı 6 işçiye ulaşıldı. Madende dün de öğle saatlerinde 2 işçi çıkarılmıştı. Böylece 8 işçinin daha cansız bedenine ulaşıldı. Mandende ise halen 8 işçi buluuyor.

Madendeki 4'üncü Başyukarı Bölümü'nde bulunan işçilerin cesedi otopsi yapılmak üzere Ermenek Devlet Hastanesi Morgu'na kaldırıldı. İşçilerin kimlikleri DNA testi sonucu belirlenecek. Böylece 6 Kasım Perşembe günü cesetleri çıkartılan 2 işçiyle birlikte toplam 10 işçinin cesedi çıkarılmış oldu. Kalan 8 işçiye ulaşma çalışmalarına devam ediliyor.

Ermenek İlçesi Pamuklu Köyü Cenne Mevkii'nde Has Şekerler Madencilik Şirketi'ne ait linyit ocağında 28 Ekim Salı günü saat 12.15'te işçilerin öğle yemeği molası sırasında yakındaki kullanılmayan eski kömür ocağında biriken su bastı. Baskın sonucu o anda vardiyada olan 34 işçiden 18'i mahsur kaldı. Başlatılan çalışmalar ile 6 Kasım Perşembe günü ocağın 2'inci Başyukarı bölümünde Kerim Haznedar ve İsa Gözbaşı'nın cesetlerine ulaşıldı. Aşağı Çağlar Köyü'nde oturan 2 işçinin cenazesi Madenci Şehitliği'ne dönüştürülecek mezarlıkta yan yana defnedildi.

AFAD eşliğinde yapılan kurtarma çalışmalarında dün öğle saatlerinde 4'üncü Başyukarı bölümünde 2 işçinin cansız bedenine ulaşıldı. İşçilerden birinin cesedi ocaktan çıkartılıp otopsi yapılmak için jandarma eşliğinde ambulansla Ermenek Devlet Hastanesi Morgu'na kaldırıldı. Diğer işçinin cesedinin çıkartılması için yapılan çalışmalar sırasında aynı bölümde 6 işçinin daha cansız bedenine ulaşıldı. Bunun üzerine 7 işçinin cesedi gece yarısı ambulanslarla aynı hastanenin morguna kaldırıldı.

Dün ve bugün gece yarısı çıkartılan ve Ermenek Devlet Hastanesi Morgu'na kaldırılan toplam 8 işçinin kimlikleri, daha önceden mahsur kalan 18 işçinin 24 yakınından alınan DNA örnekleriyle Ankara 'da karşılaştırılarak tespit edilecek. Maden ocağında kalan 8 işçiye ulaşılması için çalışmalara devam ediliyor.

Ermenek Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 6 Kasım Salı günü 2 işçinin cansız bedeninin bulunmasının ardından 8 kişi gözaltına alındı. Aralarında Has Şekerler Madencilik şirketi sahibi Saffet Uyar ve ruhsat sahibi Ermenek Cenne Linyit Kömür şirketi sahibi Abdullah Özbey'in de bulunduğu 5 kişi, 'Birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet vermek' suçundan çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. 2'si kadın mühendis 1'i iş eğitim uzmanı 3 kişi de tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. 

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2014, 08:52
YORUM EKLE