Ergenekon, Balyoz, KCK davalarında başa mı dönülüyor?

Yüzlerce dava yeniden görülebilir...

Ergenekon, Balyoz, KCK davalarında başa mı dönülüyor?

İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi, özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasından sonra bu mahkemelerde görülmeye devam eden davaların geçersizliğine ilişkin AYM’ye başvuru kararı aldı.

Kemal Göktaş'ın Milliyet'te yer alan haberine göre AYM başvuruyu haklı bulursa Ergenekon, Balyoz ve KCK başta olmak üzere birçok davada özel yetkili mahkemelerin yaptığı işlemler geçersiz hale gelecek ve davalar yeniden görülecek.

İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, KCK Basın davasında Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı iptal başvurusunun Ergenekon, KCK, öğrenci davaları ile diğer örgüt davalarının tamamının yeniden görülmesine neden olacak çok önemli bir başvuru olduğu belirtildi.

İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde geçen hafta görülen duruşmada sanık avukatı Ercan Kanar tarafından özel yetkili mahkemeleri kaldıran 6526 sayılı Yasanın 1. Maddesi ile Terörle Mücadele Kanunu’na eklenen geçici 14/4 maddesinin Anayasaya aykırı olduğuna ilişkin sunduğu dilekçe okundu.

Kanar, özel yetkili mahkemelerin kapatılmasına rağmen, yaptıkları işlemlerin geçerli sayılamayacağını belirterek davaların kaldıkları aşamadan devam etmesine ilişkin hükmün Anayasa’ya aykırı olduğunu ve iptal edilmesi için Anayasa’ya Mahkemesi’ne başvurulması gerektiğini belirtti. Duruşma savcısı Taner Tabel de avukatlarının görüşüne destek verdi.

Mahkeme de Anayasa’ya aykırılık itirazını ciddi bularak AYM’ye başvurmaya karar verdi. Kararda kanunun “bulundukları aşamadan itibaren kovuşturmaya (davaya) devam edilmek üzere” ibaresinin Anayasaya aykırılık iddiası ile dosyanın Anayasa Mahkemesi’ne gönderilmesine karar verildi.

Mahkeme ayrıca Anayasa Mahkemesi’nin bu konuda vereceği karara kadar davanın geri bırakılmasına hükmetti. Anayasa Mahkemesi bu iptal başvurusunu kabul ettiği takdirde özel yetkili mahkemelerin kaldırıldığı tarihte devam eden bütün davalar sıfırlanacak. Söz konusu tarihte kesinleşmemiş davalarda özel yetkili mahkemelerin yaptığı bütün işlemler geçersiz sayılacak. Yani sanık savunmaları, bilirkişi incelemeleri, tanık ifadelerinin alınması gibi işlemlerin tamamı davaların devredildiği mahkemelerce yeniden yapılacak. AYM’nin iptal başvurusunu kabul etmesi halinde Ergenekon, KCK, Askeri Casusluk, Oda TV, gibi davaların tamamı yeniden görülecek.

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2014, 12:06

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER