Eren Keskin: Çiller’in mitingde yer alması karanlık günlerin işaretidir

Keskin, “Son derece karanlık süreçler bizi bekliyor. Sandığa giderken bunu düşünüp gidelim” dedi

Eren Keskin: Çiller’in mitingde yer alması karanlık günlerin işaretidir

İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin, Cumhurbaşkanı ve AKP Lideri Erdoğan'ın, dün Yenikapı'da gerçekleştirdiği mitinge, ismi 90'lı yıllardaki faili meçhul cinayetlerle anılan eski başbakan Tansu Çiller de katılmasını değerlendirdi.

1990'lı yılların faili meçhul cinayetlerin ve gözaltında kayıpların çok yoğun olarak yaşandığı bir dönem olduğunu hatırlatan Keskin, bu dönemde birçok muhalif ve Kürdün öldürüldüğünü söyledi.

O dönemin simgesel figürlerinin ise Ağar ve Çiller olduğunu anımsatan Keskin, "AKP iktidarı ve özellikle Başbakan Davutoğlu, geçtiğimiz yıllarda yapmış oldukları açıklamalarda, 90'lı yıllar için, 'Beyaz Toroslar dönemi bitti' deyip o dönemdeki isimleri 'çeteler' olarak adlandırmıştı. Erdoğan 2011 yılında kayıp yakınlarıyla bir görüşme yapmış ve 'Bizim dönemimizde hiçbir kayıp olmaz, biz bu olanları da açığa çıkaracağız, o dönem bitti' diye söz vermişti. Ama şimdi görüyoruz ki, o dönemin yetkilileri, birebir figürleri olan kişiler Erdoğan'ın yanında yer alıyor" ifadelerini kullandı.

'OY KULLANIRKEN AĞAR VE ÇİLLER'İ HESABA KATALIM'

MA'dan Bilal Seçkin’in haberine göre Keskin, Tansu Çiller ve Mehmet Ağar gibi isimlerin Cumhurbaşkanı ve AKP Lideri Erdoğan'ın yanında olmasının, AKP’nin 90'lı yılların politikalarını sürdüreceği anlamı taşıdığını ifade etti.

 "MHP ile olan işbirliği de düşünüldüğünde bu düşüncemiz daha da güçleniyor. Bugün artık, nasıl ki Esat Oktay Yıldıran'ı hiç kimse savunamıyorsa, Mehmet Ağar ve Çiller'i de hiç kimse savunamaz. O dönem bunların yanında olanlar bile şuan yanlarında değiller ama o isimler AKP'nin ve AKP de bunların yanındadır. Bu son derece düşündürücü, oy kullanırken insanların bunu hesaba katmaları gerektiğini düşünüyor" dedi.

'BİZİ SON DERECE KARAMSAR BİR SÜREÇ BEKLİYOR'

AKP’nin Kürtleri ve liberalleri kaybettiğini anladığı anda ırkçı, milliyetçi kesimle bir işbirliğine gittiğinin savunan Keskin, son olarak şunları söyledi:

“MHP ile olan işbirliği bunun son derece açık bir göstergesidir. Ayrıca son derece korkutucu bir süreç yaşıyoruz. İnsanların düşünce ve ifade özgürlüklerinin olmadığı, çeşitli baskı biçimlerinin yaşandığı bir süreçten geçiyoruz. Bu Çiller ve Ağar gibi insanların AKP'nin yanında konumlanışı gelecekteki politikaların da habercisidir. Eğer AKP bu seçimi kazanır ve Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı olursa, Ağar ve Çiller'in politikalarıyla ortaklaşa bir süreci yeniden başlatacaklar. Bu da çok korkunç olur. Umarım ki, seçim sonuçları muhalefetin güçlenerek ve özellikle HDP'nin de barajı geçtiği bir sonuca bizi götürür. Ancak o zaman umutlu olabiliriz. Onun dışında son derece karamsar bir sürecin bizi beklediğini düşünüyorum."

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2018, 15:37

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER