Erdoğan’ın tartışmalı diploması AİHM’de

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın lisans diplomasına ilişkin tartışmalar sürüyor

Erdoğan’ın tartışmalı diploması AİHM’de

Marmara Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi mezunu olduğu belirtilen Erdoğan’ın öğrenim gördüğü yıllar, mezun olduğu fakülte ve bölüme ilişkin tartışmalarda iç hukuk yolu tükenince uluslararası mahkemeye başvurmanın yolu açıldı.

Cumhuriyet’ten Ozan Çepni’nin haberine göre, Erdoğan’ın 1 Temmuz 2014’te yaptığı adaylık başvurusundan 4 gün önce noter tarafından tasdik ettiği diplomasının sahte olduğunu savunan Evrensel Yol Partisi Genel Başkanı Metin Güler, diploma tartışmasına ilişkin 24 Haziran öncesinde AİHM’e başvuru yaptı.

İLK İNCELEME YARIN

16 Nisan referandumunun ardından Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) mühürsüz oyları geçerli saymasına ilişkin davaların Anayasa Mahkemesi (AYM) ve Danıştay kararları ile sonuçlanmasının ardından AİHM’e giden Güler, 24 Haziran seçimleri öncesinde de Erdoğan’ın diploması için başvuru yaptı.

Referandum ve Erdoğan’ın diplomasına ilişkin Güler’in davalarını aynı dosyaya alan AİHM, raportörler aracılığı ile yarın başvuru hakkında ilk değerlendirmesini yapacak.

YSK, ‘NOTER ONAYLI’ ÜNİVERSİTE DİPLOMASI KOŞULUNU KALDIRDI

Öte yandan Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 24 Haziran seçimi için cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği adaylığına başvuruda ‘noter onaylı’ üniversite diploması koşulunu kaldırdı.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 24 Haziran seçimi için yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği adaylığında noter onaylı üniversite diploması koşulunu kaldırdı. Aday olanlar noter onaylı diploma yerine e-Devlet'ten aldıkları öğrenim/mezun belgesini verebilecek.

Sözcü’den İsmail Şahin’in haberine göre YSK’nin Resmi Gazete’de yayınlanan 327 sayılı kararında, 24 Haziran seçimlerinde YSK’ya aday listeleri verilirken, nüfus kayıt örneği, öğrenim/mezun belgesi, adli sicil ve arşiv kaydı belgesi ve askerlikle ilişiği olmadığına dair belgelerin ‘e-Devlet’ kapısından barkodlu alınmış olanların da kabul edileceği belirtildi.

2014’TE ONAYLI DİPLOMA İSTENMİŞTİ

Geçmiş yıllarda yapılan seçimlerde aday başvurularının kabul edilebilmesi için noter ya da siyasi parti yetkililerince onaylanmış nüfus cüzdanı ve diploma örneklerinin eklenmesini zorunlu tutulmuştu.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 10 Ağustos 2014 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimleri için 8 Haziran 2014 tarihinde yayınlandığı 2923 sayılı “Cumhurbaşkanı seçiminde; seçilme yeterliliği, aday gösterilme, adayların görevden ayrılmalarına ve seçim sistemi ile uygulanmasına ilişkin usul ve esasların belirlenmesine ilişkin” kararda adaylardan yüksek öğrenim yapmış olduğunu gösteren onaylı diploma örneği istemişti.

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2018, 18:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER