Erdoğan’ın istifa ettirdiği isim Babacan’ın partisinde 

Babacan’ın önderliğindeki oluşum, Türkiye’nin gündemindeki temel meselelerin bir çoğunda henüz fikir birliği sağlayamadı

Erdoğan’ın istifa ettirdiği isim Babacan’ın partisinde 

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan istifa ettirdiği Edip Uğur’un, Ali Babacan’ın kuracağı partinin kurucuları arasında yer alacağı öne sürüldü.

AKP’den istifa ederek yeni yılın ilk günlerinde partisini kuracak olan Ali Babacan’ın önderliğindeki oluşum, Türkiye’nin gündemindeki temel meselelerin bir çoğunda henüz fikir birliği sağlayamadı.

Fikir ayrılığının en fazla yaşandığı konulardan birinin başkanlık sistemi ile ilgili olduğu belirtildi.

Ali Babacan’ın kendisinin parlamenter sistemden yana olduğunu daha önce açıklamasına rağmen, birlikte hareket ettiği isimler içerisinde öteden beri mevcut sistemle devam edilmesi gerektiğini savunanların olduğu ifade edildi.

Diğer yandan Babacan oluşumunda en çok oyun AKP’nin duygusal seçmeninden alınacağı görüşü hakim.

AKP seçmeni içerisindeki yüzde 20’nin üzerinde kararsız seçmenin büyük bir bölümüne adres olacakları inancını taşıyan yeni oluşum, bu kitleye hitap edecek AKP’li bazı isimlere, kurucular kurulunda yer almaları için özel teklifte bulunacak.

ERDOĞAN’IN GÖREVDEN ALDIĞI BELEDİYE BAŞKANI BABACAN’IN PARTİSİNDE

Yeniçağ’dan Fatih Ergin’in haberine göre; Ali Babacan’ın kuracağı partinin kurucular kurulunda yer alacak isimlerden birinin de Balıkesir Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Edip Uğur olduğu öğrenildi.

2017 Kasım’ında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın metal yorgunluğu operasyonu kapsamında görevinden ayrılan Uğur, AKP’den de istifa etmişti.

Kurucular kurulunda yer alması kesinleşen Uğur, Balıkesir’de yerel bir medya kuruluşuna verdiği demeçte, 10’ar kişiden oluşan 24 ayrı çalışma grubu oluşturulduğunu söyleyerek, “Çalışma gruplarının hazırlayacağı raporlar doğrultusunda partinin politikaları netleşecek. Güçlü ve toplumda karşılık bulan bir parti olacağını düşünüyorum” dedi. 

Kaynak: Yeniçağ

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2019, 08:30

YORUM EKLE
YORUMLAR
serhat gökçe
serhat gökçe - 1 yıl Önce

sayın ali babacanın kuracağı partide aktif çalışmak istiyorum politikacıyım ceo mimarım tasarım mühendisiyim lakin sürgündeyim yasalar geğişip af çıkarsa ülkeme hizmet etmek istiyorum teşekkür ederim

SIRADAKİ HABER