Erdoğan’ın Bodrum-Besa'yı incelediği iddia edildi

2005 yılında imara açılan ve “The BO Viera” adı verilen proje 150 dönüm arazi üzerinde yer alacak

Erdoğan’ın Bodrum-Besa'yı incelediği iddia edildi

Tatil için Marmaris’e giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, güzergahında olmadığı halde mühürlenen Besa A.Ş’ye ait projeleri helikopter ile gezerek incelediği iddia edildi.

Cumhuriyet gazetesinin bugün yayınladığı habere göre, Bayram tatili için Marmaris’e gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, helikopterle tatil beldesine giderken Bodrum üzerinde tartışmalara neden olan kaçak yapıyı tepeden inceledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dakikalarca helikopterle inşaat alanına yakınlaşarak izlediği inşaat, eski Ankara Ticaret Odası Başkanı olan ve hükümete yakınlığıyla bilinen Salih Bezci’ye ait Besa Grup'un THE BO VIERA otel projesi.

Bodrum’un en güzel koylarından birinde olan lüks proje için, firma denizi doldurdu ve tepki çekti. Vatandaşların şikayeti üzerine inşaat mahkemeye taşındı ve 11 Mart 2019 tarihinde Bakanlık emri ile Muğla Valiliğince kaçak- ilave yapı ve izinsiz deniz doldurma sebebiyle, inşaatı durduruldu ve mühürlendi. Doğa harikası olan bölgede ağaçlar ve yeşil alan tamamen kesildi. Bodrum yarımadasında Kalamar balık üreme merkezi olarak bilinen yere yapılan inşaat  bir yandan bütün koyu diğer yandan da balık üreme alanlarını yok edecek potansiyel bir tehlike.

Bölgedeki betonlaşma ile deniz ve çevre kirliliği riski yükseldi. Deniz tonlarca molozla dolduruldu. Yemyeşil olan koy adeta beton yığını haline döndü. 2005 yılında imara açılan ve “The BO Viera” adı verilen proje 150 dönüm arazi üzerinde yer alacak.

'NEDEN İNCELEDİ?'

Bakanlar Kurulu kararıyla verilen özel izinle inşasına başlanan ve kaçak yapı olduğu için mühürlenen , geçen hafta da lansman yapan firma tepkileri üzerine çekerken Erdoğan’ın güzergahı olmamasına rağmen helikopterle inşaat üzerinde uçması ve incelemesi dikkat çekti. Erdoğan’ın helikopterle bölgede uçma görüntüleri sosyal medyada paylaşıldı.

Bodrum’da inşaat emsallerinin üzerinde olan 400 konut otel inşaatı ile ortaya çıkan tesise tepkiler her geçen gün büyüyerek artıyor. Müteahhitlere verilen izin ve ortaya çıkan vahametin sorumluluğu noktasında gözler Bakanlar Kurulu’na çevriliyor. Ortaya çıkan durumun esas sorumlusunun Bakanlar Kurulu olduğu görüşü hakim oluyor. Erdoğan’ın Bodrum’un en güzel koylarından birini betona gömen inşaatı neden incelediği ve ne  yapacağı merak konusu.

Haber: Ayhan Karahan

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2019, 12:51

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
Galip Bozkurt
Galip Bozkurt - 7 ay Önce

Besa inşaat Bodrumlulara kan kusturmuş bir firmadır. Gündoğan projesi tamamen dolgu üzerine kuruludur. Denizi izinsiz doldurmuştur.Ama şimdi Tayyip Erdoğan bununla niye ilgilendi? Batram değil, seyran değil diyemem. Çünkü bayramdı.Hadi bi bakalım.

Cahit Biliroğlu
Cahit Biliroğlu - 7 ay Önce

Bodrum'un geleceğini çalan bu ve bunun gibi birçok proje var devan eden. Bu projeler sürdürülebilir turizm bölgesi standartlarını yok eden imalatlardır. Yapanlar kısa gün kazancı peşindedir. Buna dur denilmesi ortak duyarlılıkla mümkündür. Öncelikle Bodrum siyaseti yol haritasını çizmeli ve olması gerekeni ortaya koymalıdır.(Maalesef siyasette tık yok) Sonra ilgili kurumlar bakanlıklar, hükümet devreye sokulmalıdır. Bu kurumların dikkati çekilmeli ve sivil tepki konmalıdır. Ayrıca turizmin geleceğine zarar veren bütün yapılar özel zabıta kararnamesi (Belediye meclisinde) alınarak kamulaştırma programına alınmalıdır. Serçenin orman yangınını söndürmek için gagası ile su taşıması da bir umuttur. Hayat umutlarla devam eder.

SIRADAKİ HABER