Erdoğan ‘yılın sansürcüsü’ seçildi

Erdoğan 'yılın kişisi' değil ama...

Erdoğan ‘yılın sansürcüsü’ seçildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Twitter’ı sansürleme girişimiyle Time’ın listesinde ilk 10’daki yerini aldı.

Time, yıl sonu toparlamalarında sosyal medyada en çok ses getiren konuları derlediği 10 maddelik listesinde, ‘#TwitterisBlockedinTurkey (Türkiye’de twitter engellendi)’ etiketini sekiz numaraya yerleştirdi.

diken.com.tr'de yer alan habere göre ‘Sohbet başlatan 10 etiket (Top 10 hashtags that started a conversation)’ başlıklı listede, Türkiye’de yolsuzluk iddialarına ilişkin ses kayıtlarının internete sızdırılması sonrası devreye sokulan kısa süreli Twitter sansürü hakkında şu ifadeleri kullandı:

”Etiketin (hashtag) platformun kendisinden güçlü olduğu zamanlar yaşanıyor. (Dönemin) Türkiye Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın, kendisi ve hükümeti hakkındaki yolsuzluk iddialarının ardından Mart ayında Twitter’ı engelleme girişimi geri tepti. Yaşananlardan hoşnut olmayan siyasetçi, yasağı şu ifadelerle duyurdu: ‘Uluslararası camianın olası tepkileri umurumda değil. Herkes Türkiye Cumhuriyeti’nin ne kadar güçlü olduğunu görecek.”
Bundan kısa süre sonra, #TwitterisBlockedinTurkey etiketi dünya çapında yayılmaya başladı. Fakat Erdoğan’ın bu cüretkar adımından kısa süre sonra, Türkiye’de de bazı sosyal medya kullanıcıları Twitter’a giriyor, engelin etrafından dolaşarak başkaldırılarını bu etiket üzerinden ifade ediyordu.

(Dönemin) Cumhurbaşkanı Abdullah Gül bile, Erdoğan’ın hamlesinin ne kadar etkisiz olduğunun iyice altını çizecek biçimde, Twitter’a girip hoşnutsuzluğunu herkesin önünde kayda geçirdi. Nihayetinde, Anayasa Mahkemesi’nin ifade özgürlüğünü ihlal ettiği yönündeki kararıyla, Twitter engeli kaldırıldı.”

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2014, 12:04
YORUM EKLE