Erdoğan: Kudüs tasarısını BM Genel Kurulu'na taşıyacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cibuti Cumhurbaşkanı İsmail Omar Guelleh ile bir araya geldi

Erdoğan: Kudüs tasarısını BM Genel Kurulu'na taşıyacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Kudüs'ün tarihi statüsünü değiştirecek bu tehlikeli hamleyi önlemek amacıyla BM Güvenlik Konseyi'ne sunulan karar tasarısı maalesef ABD'nin vetosuna takıldı. Karar tasarısının diğer 14 ülkenin tamamı tarafından desteklenmiş olması önemli ve manidardır. Şimdi bu tasarıyı BM genel kuruluna taşıyacağız" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cibuti Cumhurbaşkanı İsmail Omar Guelleh ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantıda yaptığı konuşmada, "İslam dünyasının dayanışmasına en fazla ihtiyaç duyduğumuz günlerden geçiyoruz.  Geçtiğimiz hafta İstanbul'da düzenlediğimiz İİT aslında Cibuti'nin de başbakanlık düzeyinde katıldığı zirve oldu. İstanbul'da çok başarılı bri zirve gerçekleştirdik. Kritik kararlar aldık" dedi.

"KUDÜS TASARISNI BM GENEL KURULU'NA TAŞIYACAĞIZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kudüs'ün tarihi statüsünü değiştirecek bu tehlikeli hamleyi önlemek amacıyla BM Güvenlik Konseyi'ne sunulan karar tasarısı maalesef ABD'nin vetosuna takıldı. Şimdi bu tasarıyı BM Genel Kurulu'na taşıyacağız.

Karar tasarısının diğer 14 ülkenin tamamı tarafından desteklenmiş olması önemli ve manidardır. Genel Kurul'da üçte ikilik bir destek aslında BM Güvenlik Konseyi'ndeki bu kararın adeta reddi anlamına gelecektir. Buradan bir kez daha BM üyesi tüm ülkeleri, Kudüs'ün tarihi statüsüne sahip çıkmaya davet ediyorum. Türkiye olarak bu meselenin sonuna kadar takipçisi olmayı sürdüreceğiz" diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2017, 15:30

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER