Erdoğan: Kıdem tazminatını niye kendi aranızda çözemiyorsunuz?

Erdoğan, ‘Ergene Çevre Projesi Işık Göründü’ töreninde konuştu

Erdoğan: Kıdem tazminatını niye kendi aranızda çözemiyorsunuz?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ‘Ergene Çevre Projesi Işık Göründü’ törenine videokonferans ile katıldı. Erdoğan kıdem tazminatı konusunda işçi ve işveren sendikalarını suçladı.

Erdoğan’ın mesajları özetle şöyle:

DERİN DEŞARJ PROJESİ

Islah organize sanayi bölgelerinin yapılması, buralara atık su tesisleri kurulması için harekete geçtik. Tekirdağ’da yer alan 5 adet müşterek arıtma tesisinden Muratlı bölgesindekini devreye aldık. Yerin altından tüneller kazdık. Vadi ve tepeleri aştık. Arıtılarak temiz hale gelmiş suların Marmara Denizi’ne deşarj edilmesi için, derin deşarj projesini başlattık. Kara boru hattı, mevcut organize sanayi bölgeleri ile bağlantıyı sağlıyor. Ağustos ayında ilk derin deşarj yapılacak. Bu çalışmaları yerli üretimimiz Lale ile yaptık.

SALGINDA YATIRIM DURMADI

Türkiye bu makineleri üretebilen 8 ülkeden biridir. Bu devasa makineyi Türk mühendisleri tasarladı, Türk firması üretti. Projenin diğer tüneli ekim ortasında tamamlanacak. Bu proje bittiğinde 300 fabrika sisteme dahil olacak. Ergene, bu çalışma ile hayata dönecek. Buradaki tecrübelerimizi diğer havzalarımızda da kullanacağız. Bu makineyi geçmişte üretmiş olsaydık Bolu Tüneli birkaç yıl içinde bitebilirdi. Salgın döneminde de yatırımlarımızı, projelerimizi durdurmadık.

SIÇRAMANIN EŞİĞİNDEYİZ

Tüm öncü göstergeler salgın sonrası ülkemizin büyük bir sıçramanın eşiğinde olduğunu gösteriyor. Ülkesini ve milletini seven herkesi bu istihdam seferberliğine katılmaya davet ediyorum. Salgın sonrası yeniden şekillenecek olan dünyada Türkiye’nin önünün açık olduğu görünüyor. Haziranın ilk 3 haftasında OSB’lerdeki elektrik tüketimi yüzde 26 arttı. Sipariş ve kapasite kullanım oranları da günden güne artıyor. Haziranın ihracat verileri mayısa göre yüzde 25 fazladır. Avrupa’dan ve başlıca ihracat bölgelerinden gelen veriler olumludur. Ayağımıza gelen fırsatı değerlendirmek için ülkemizin potansiyelinin tamamını hayata geçirmek zorundayız. Bunun yolu da kardeşliğimize, birliğimize sahip çıkmaktan geçiyor. Son 7 yıldır kardeşliğimize saldırmalarının nedeni budur.

BİZİ KÖTÜ DURUMDA MI BIRAKMAK İSTİYORSURSUNUZ?

Biz ülkemizin ihracatı, ticaretini artırmak için çalışırken, çalışanların sorunlarına da kökten çözüm üretmek istiyoruz. Kıdem tazminatı çalışmaları da bundandır. Amacımız işçilerimizin kıdem tazminatı hakkını birilerine bırakmadan korumaktır. İşçilerimizin kıdem tazminatı hakları birilerinin insafına bırakılmayacaktır. Hep söylüyorum, işçi sendikaları, işveren sendikaları bir araya gelin çözün. Niye bu işi kendi aranızda çözemiyorsunuz. Kendi aranızda çözemiyorsunuz, işçi ve işverenin karşısında bizi kötü durumda bırakmak mı istiyorsunuz? 

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2020, 09:24

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER