Erdoğan'ın kararına tepki: 1334 hasta mahpus varken neden sadece Madımak sanığı?

Karar Resmi Gazete'de yayımlanmıştı

Erdoğan'ın kararına tepki: 1334 hasta mahpus varken neden sadece Madımak sanığı?

Sivas’taki Madımak Oteli’nin 1993 yılında yakılması ve aralarında yazar ve sanatçıların bulunduğu 33 kişinin hayatını kaybetmesi sonrası ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırılan Ahmet Turan Kılıç'ın (86) kalan cezasının sağlık sorunları nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kaldırılmasının üzerine tepkiler devam ediyor. 

Toplumsal Bellek Platformu, Madımak Katliamı sanığı Ahmet Turan Kılıç'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından affedilmesine tepki gösterdi. Platform tarafından yapılan açıklama şöyle: 

"Dün, Sivas Katliamı sanıklarından Ahmet Turan Kılıç’ın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, Cumhurbaşkanı özel kararıyla kaldırıldı.

27 yıldır süren bir katliamın davası zaman aşımına uğratıldı, katilleri cezasızlıkla ödüllendirildi ve ödüllendirme devam ediyor. Oysa ki Sivas Katliamı bir insanlık suçudur, insanlık suçlarında zaman aşımı olmaz.

"Sivas katliamını gerçekleştiren anlayış ile bu planlamayı yapan failler hiç soruşturulmadı. Sadece kameralara yakalanmış olanların bir kısmı yargıya taşındı. Bu hüküm giymiş katiller, o günün siyasal İslam taraftarları ve ne hazindir ki bugünün iktidarı tarafından mağdur kabul edildiler. Katliamın elebaşları ile kilit isimleri, iktidar tarafından kutsandı.

"Hatta yargı önünde sorgulanmayan farklı aktörler kimi sözde ‘aydınlar’ ve ‘gazeteciler’ tarafından temize çekildi. Bu olanları elbette tarih affetmeyecek. Şu anda cezaevlerinde hasta, bakıma muhtaç ve yaşlı çok hükümlü olduğu bilgisinden hareketle onlar için geçerli olmayan bu kişiye özel uygulamanın gerekçesi nedir? İHD verilerine göre şu anda cezaevlerinde 557’si ağır 1334 hasta tutuklu varken tek bir kişiye öncelik tanınması eşitsiz bir anlayışa kapı aralamaz mı? 

"Ve elbette bir kesim tarafından ‘dede’ diyerek kendisini manşetlere taşıyanlara sözümüz var. ‘Katilleri kim affederse affetsin, biz affetmeyeceğiz."

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2020, 08:39

YORUM EKLE
YORUMLAR
tevfik hasançebi
tevfik hasançebi - 1 yıl Önce

madımak katilleri bu iktidarın saç ayağıdır,doğrusu madımak sanığıdırlar.,Çünkü onları savunan5-6 tane avukatlar MİLLETVEKİLİDİR. Bu zalimlerden mutlaka hesap sorulmalıdır,elikanlı katıillere arka çıkanlarda tarih önünde sorumludurlar ve kirli dönem SONLANDIRILMALIDIR

SIRADAKİ HABER