Erdoğan: İdamın bir haklılık sebebi de vardır

Endonezya'da konuşan Başbakan idamı savundu...

Erdoğan: İdamın bir haklılık sebebi de vardır

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Endonezya'nın Bali kentinde düzenlenen 5. Bali Demokrasi Forumu'nun ''Demokratik Küresel Yönetişimin Uluslararası Barış ve Güvenliğe Katkısı'' konulu paneline konuşmacı olarak katıldı.

Norveç'te 2011'de aşırı ırkçı Anders Behring Breivik'in 77 kişiyi öldürdüğünü anımsatan Başbakan Erdoğan, bu kişiye verilen 21 yıllık hapis cezasını eleştirdi.

'İDAM ÇİN'DE, JAPONYA'DA KALKTI MI?'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Ben sordum, merak ettim. Nasıl oluyor da 77 insanı öldüren bir insan 21 yıla mahkum oluyor. Bana verilen cevap şu; 'hayır, çıkmaz. 21 yıl sonra bir şey uydurulur tekrar 21 yıl verilir'. Ben buna nereden inanacağım, bunu çözmemiz lazım. Şu anda Avrupa'da idam kalktı ama Amerika'da kalktı mı, Japonya'da kalktı mı, Çin'de kalktı mı Demek ki yeri geldiği zaman idamın bir haklılık sebebi de var" dedi.

ERDOĞAN BM'Yİ DE ELEŞTİRDİ

Suriye'de akan kandan da Beşşar Esad'ı sorumlu tutan Başbakan Erdoğan, Birleşmiş Milletler'in (BM) Suriye'deki vahşet karşısında çaresiz kaldığını ve bir şey yapmadığını söyledi.

BM Güvenlik Konseyi'nde ''daimi'' ve ''geçici üyelik'' gibi bir ayrıma karşı olduğunu da dile getiren Erdoğan, "Daimi, geçici üye olamaz. Kaldı ki burada dönüşümlü bir değişim yapılabilir, bu değişim sürekli de olabilir, bir yıl da olabilir. Bir yılda bu üyeler değişebilir ve gelen üyelerin hepsi de aynı haklara sahip olarak dünyanın yönetimini, yönetişimini onlara sağlar" şeklinde konuştu. (ntvmsnbc)

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2012, 19:10
YORUM EKLE