Erdoğan: Filistin halkının yanındayız

Başbakan Erdoğan Mısır'da konuştu...

Erdoğan: Filistin halkının yanındayız

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail'in Gazze'ye saldırısını değerlendirmek ve bir dizi temaslarda bulunmak için Mısır'a gitti. Erdoğan, "Türkiye olarak Filistinli kardeşlerimiz için mücadeleye devam edeceğiz. Bu gözyaşlarının hesabı er ya da geç sorulacak" dedi.

Erdoğan konuşmasında Kur'an-ı Kerim ayetlerine de yer verdi.

'BUGÜN YARIN BUNUN HESABI SORULACAK'

İsrail'in Gazze'ye saldırısı nedeniyle Filistin halkının yanında olduklarını dile getiren Başbakan Erdoğan, ''Bu topraklarda dökülen her gözyaşı bizim gözyaşımızdır. Bugün ya da yarın bunun hesabı sorulacaktır. Bu eylemleri tüm gücümüzle kınıyoruz. Türkiye olarak Filistinli kardeşlerimiz için mücadele etmeye devam edeceğiz" dedi.

'FİLİSTİNLİ BAŞINI ÖNE EĞMEYECEK'

Konuşmasında Ortadoğu halkarına seslenen Erdoğan, "Filistinli başını öne eğmedi, eğmeyecek, Lübnanlı başını öne eğmedi, eğmeyecek, Iraklı, Afganistanlı, Suriyeli kardeşim başını öne eğmedi, eğmeyecek. Çünkü biz bu coğrafyanın insanları inanıyoruz, öyleyse üstünüz'' şeklinde konuştu.

'ULUSLARARASI ÖRGÜTLERİN SESSİZLİĞİ ESAD'IN SUÇUNA ORTAK OLMAKTIR'

Suriye’de yaşananların insanlık için utanç kaynağı olduğunu konuşmasında vurgulayan Başbakan Erdoğan, "Uluslararası örgütlerin sessizliği Esad’ın suçuna ortak olmaktır. Sadece 5 daimi üyenin iki dudağı arasına mahkum bir dünya olamaz. Başta BM olmak üzere adil bir yönetim için köklü bir değişiklik talep ediyoruz. Türkiye ve Mısır bu bölgede ortak bir sorumluluk taşıyorlar. Suriye ve Filistin meselelerinin çözümü için birlikte çalışabiliriz" dedi.

"TÜRK İŞ ADAMLARI MISIR'I İKİNCİ VATAN OLARAK GÖRÜYOR"

Konuşmasının sonunda Mısır halkına seslenen Erdoğan, "Bizim aracılara ihtiyacımız yok. 10 bakan ve 350 işadamıyla buradayız. Türk işadamları Mısır’ı ikinci bir vatan olarak görüyorlar" şeklinde konuştu. (ntvmsnbc)

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2012, 15:31

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER