'Erdoğan erken seçim kararını nasıl aldı?'

Hükümete yakınlığı ile bilinen Selvi, Erdoğan-Bahçeli görüşmesini yazdı

'Erdoğan erken seçim kararını nasıl aldı?'

Hürriyet gazetesi köşe yazarı Abdulkadir Selvi, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin çağrısından sonra alınan erken seçim kararını değerlendirdi.

Erdoğan’ın, Bahçeli’nin erken seçim gerekçelerini haklı bulduğunu öne süren Selvi, Erdoğan ve Bahçeli’nin seçim tarihi konusunda ortaklaştığını yazdı.

Abdulkadir Selvi'nin "Erdoğan erken seçim kararını nasıl aldı?" başlıklı yazısından bir bölüm.

Erdoğan-Bahçeli görüşmesinin 2 bölümden oluştuğunu söylemek mümkün. Görüşmenin başında Bahçeli erken seçimle ilgili gerekçelerini sıralıyor. Cumhur ittifakına zarar vermeye yönelik tertiplerden söz ediyor. Cumhurbaşkanı gerekçeleri haklı buluyor. O nedenle görüşmenin başında erken seçim kararı alınıyor, ikinci bölümde ise seçim tarihi konuşuluyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan her defasında seçimlerin zamanında yapılmasını istiyordu. “Seçim meçim yok” diyerek erken seçime karşı çıkıyordu. Peki ne oldu da 3 ay içinde seçimlere gidilmesi kararı alındı?

ÜÇ TARİH BELİRLENDİ

Bahçeli’nin erken seçim kararını açıklamasından sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti kurmaylarıyla bir araya gelmişti. Toplantıda Erdoğan, ”Biz erken seçim istemiyoruz. Ama Devlet Bey’in gerekçelerini dinlememiz lazım. Sağ olsunlar yeni sistemi onların desteği sayesinde getirdik. İttifaka zarar verecek hiçbir şeye izin vermeyiz” diyor.

Bunun üzerine seçimlerin hangi tarihte yapılacağı konusu müzakereye açılıyor. 26 Ağustos’un hac mevsimine denk gelmesi ve uzun Kurban Bayramı tatili olması nedeniyle doğru bir tarih olmadığı belirtiliyor. Seçimlerin sonbahara bırakılmasını savunanlar 16 Eylül’ü öneriyor, yaz tatili başlamadan seçimlere gidilmesini isteyenler ise 24 Haziran’ı teklif ediyor. Bir öneri de 22 Temmuz olarak geliyor. Cumhurbaşkanı bu işi daha fazla uzatmamak gerektiğini söylüyor, ”Madem seçim olacak, hemen olsun” diyor. 24 Haziran tarihini daire içine alıyor. Görüşme sırasında Bahçeli’ye de bu tarihi öneriyor. Bahçeli’nin tarihi kabul etmesi üzerine görüşme beklenenden kısa sürüyor.

Yazının tamamını okumak için tıklayınız.

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2018, 11:18
YORUM EKLE
YORUMLAR
BARIŞ İŞBİLEN
BARIŞ İŞBİLEN - 3 yıl Önce

HDP NİN ADAYI MUTLAKA SELAHATTİN DEMİRTAŞ OLMALIDIR.

SIRADAKİ HABER