Erdoğan'dan 'sistem değişikliği' talimatı

Söz konusu çalışmanın temelinde, Erdoğan’ın sistemin daha da güçlendirilmesini istemesi ve erken seçime sıcak bakmamasının yer aldığı öne sürüldü

Erdoğan'dan 'sistem değişikliği' talimatı

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP oylarında düşüş eğiliminin sürmesi nedeniyle Başkanlık Sistemi’ni 50+1’den 40+1’e düşürülmesi formülünü gündemine aldı.

Saray’da kurulacak bir komisyonla, mevcut sistemde bazı değişiklikler yapılmasına yönelik çalışmalar gerçekleştirilecek.

Yeniçağ gazetesinden Fatih Ergin’in haberine göre, söz konusu çalışmanın temelinde, Erdoğan’ın sistemin daha da güçlendirilmesini istemesi ve sisteme yönelik eleştiriler ortadan kaldırılmadan bir erken seçime sıcak bakmamasının yer aldığı öğrenildi.

Bu kapsamda söz konusu komisyonun, muhalefetin desteğinin alınması için de değişiklik tasarısına bazı özel maddeleri de ekleyeceği ve değişiklik için zemin ve zaman yoklanacağı belirtildi.

YÜZDE 40+1 FİKRİNİN PERDE ARKASI

Partili kaynaklar, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde değişikliler yapılmasının yerel seçimlerden bu tarafa iktidarın gündeminde olduğunu vurgularken, AKP’li eski bakan Faruk Çelik’in bir süre önce Cumhurbaşkanı seçilme barajının yüzde 40+1’e çekilmesi fikrini ortaya atmasının arkasında da Saray’ın sisteme yönelik değişiklik düşüncesinin olduğu kaydedildi. Yapılacak değişikliklerin ise, komisyonun çalışmalarına başlamasından sonra somutlaşacağı belirtildi.

ERDOĞAN MHP’YE BAĞIMLI KALINMASINDAN RAHATSIZ

AKP’nin yerel seçim yenilgisinin ardından parti bünyesinde olumsuz hareketlenmeler yaşandığını hatırlatan partili kaynaklar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın MHP’ye bağımlı kalınmasından rahatsız olduğunu ve yeni parti hareketlerinin iktidarı üzerinde risk oluşturmasını istemediğini belirtti.

Diğer yandan değişiklik fikrinde, AKP tabanındaki tepki ile birlikte, muhalefetin tek adamlık ve TBMM’nin pasifize edildiğine yönelik eleştirilerin seçmende karşılık bulmasının tetikleyici olduğu ifade edildi.

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2020, 21:31

YORUM EKLE
YORUMLAR
bak sen
bak sen - 1 yıl Önce

muhalefet başkanlığı eleştiriyor ama 50 +1 tam demokrasi demek.ikinci turda zaten en çok alan hükümeti kuracak aynı hesap olmuyormu.akp oyları düşüyor şimdi ağlamaya başladılar hep rüzgar arkalarında zannediyorlardı ama çöküyorlar o yüzden 40 +1 demeye başlamışlar.her türlü sistemi getirin hatta monarşi bile geri gelse sorunun kaynağı ekonomiktir iyi bir finansal sistemi olmayan devletler hep borçla çarklarını döndürmeye çalışırlar haliyle her ortalama on yılda döngüsel krizlerle birileri batacak birileri zengin olacak.türkiye bıraksın bu sistem tartışmalarının sistem tartışacaksalar ekonomik sistemi tartışsınlar sorunların kaynağı borç alacak dengesi faizlerdir.

SIRADAKİ HABER